Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 2006:08) Åtgärder för att motverka problem med sena betalningar

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 2006:08) Åtgärder för att motverka problem med sena betalningar [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 3 ♂ 6 ) :

Anders Bengtsson  []  ( Särskild utredare )
Susanne Bruce  []  ( Expert )
Fredrik Ludwigs  []  ( Expert )
Arvid Malm  []  ( Expert )
Linda Nöremark  []  ( Expert )
Kjell Olsson  []  ( Expert )
Bertil Stenberg  []  ( Expert )
Mats Granér  []  ( Sekreterare )
Lena Hiort af Ornäs  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 2006:08) Åtgärder för att motverka problem med sena betalningar
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2006-06-14
Direktiv för utredningen, se dir. 2006:71 och dir. 2007:85
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:55 Betalningstider i näringslivet
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Bengtsson, fr.o.m. 2006-06-14 t.o.m. 2007-09-04
Expert : Susanne Bruce, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2006-09-07 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Fredrik Ludwigs, kansliråd, fr.o.m. 2006-09-07 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Arvid Malm, analytiker, fr.o.m. 2006-09-07 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Linda Nöremark, rådgivare, fr.o.m. 2006-09-07 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Kjell Olsson, ämnesråd, fr.o.m. 2006-09-07 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Lena af Ornäs, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-09-07 t.o.m. 2007-08-31
Expert : Bertil Stenberg, rådgivare, fr.o.m. 2006-09-07 t.o.m. 2007-08-31
Sekreterare : Mats Granér, fr.o.m. 2006-07-01 t.o.m. 2007-09-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman