Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om översyn av myndighetsstrukturen för administrationen av den allmänna ålderspensionen (S 2005:09)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om översyn av myndighetsstrukturen för administrationen av den allmänna ålderspensionen (S 2005:09) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 13 st. ♀ 5 ♂ 8 ) :

Hans-Eric Holmqvist  []  ( Särskild utredare )
Johan Hellman  []  ( Sakkunnig )
Liso Norrman  []  ( Sakkunnig )
Ole Settergren  []  ( Sakkunnig )
Sture Wallmon  []  ( Sakkunnig )
Lena Westin  []  ( Sakkunnig )
Mikael Åsell  []  ( Sakkunnig )
Lila Ericsson  []  ( Expert )
Marie Hosinsky  []  ( Expert )
Tomas Forenius  []  ( Expert )
Anna Pauloff  []  ( Expert )
Ola Hedin  []  ( Sekreterare )
Richard Tornberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om översyn av myndighetstrukturen för administrationen av den allmänna ålderspensionen (S 2005:09)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-12-20
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:151 och dir. 2006:103
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:111 Ny pension - Ny administration
Medverkande :
Särskild utredare : Hans-Eric Holmqvist, generaldirektör, fr.o.m. 2006-01-01
Sakkunnig : Johan Hellman, avdelningschef, fr.o.m. 2006-03-01
Sakkunnig : Liso Norrman, ämnesråd, fr.o.m. 2006-03-01
Sakkunnig : Ole Settergren, avdelningschef, fr.o.m. 2006-03-01
Sakkunnig : Sture Wallmon, sakkunnig, fr.o.m. 2006-03-01
Sakkunnig : Lena Westin, ämnesråd, fr.o.m. 2006-03-01
Sakkunnig : Mikael Åsell, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-01
Expert : Lila Ericsson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-08-01
Expert : Marie Hosinsky, förbundsekonom, fr.o.m. 2006-03-01
Expert : Tomas Forenius, kansliråd, fr.o.m. 2006-03-01
Expert : Anna Pauloff, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2006-03-01 t.o.m. 2006-07-31
Sekreterare : Ola Hedin, fr.o.m. 2006-02-15 t.o.m. 2007-01-14
Sekreterare : Richard Tornberg, fr.o.m. 2006-04-01 t.o.m. 2007-01-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman