Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om detaljhandel med läkemedel (S 2005:07)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om detaljhandel med läkemedel (S 2005:07) [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 7 ♂ 2 ) :

Anders Lönnberg  []  ( Särskild utredare )
Anne Nilsson  []  ( Sakkunnig )
Sara Rosenmüller  []  ( Sakkunnig )
Jessica Sjöstrand  []  ( Sakkunnig )
Magnus Skåninger  []  ( Sakkunnig )
Anita Finne Grahnén  []  ( Expert )
Erica Hagblom  []  ( Expert )
Helena Nilsson  []  ( Sekreterare )
Ulrika Ohlsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om detaljhandel med läkemedel (S 2005:07)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-09-29
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:107 och dir. 2006:25
Utredningen har upphört genom regeringsbeslut 2006-12-21.
Utredningen har avgett :
SOU 2006:15 Detaljhandel med nikotinläkemedel
SOU 2006:95 Detaljhandel med växtbaserade läkemedel
Medverkande :
Särskild utredare : Anders Lönnberg, fr.o.m. 2005-09-29
Sakkunnig : Anne Nilsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-23
Sakkunnig : Sara Rosenmüller, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2006-03-23
Sakkunnig : Jessica Sjöstrand, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-03-23
Sakkunnig : Magnus Skåninger, departementssekreterare, fr.o.m. 2006-03-23
Expert : Anita Finne Grahnén, direktör, fr.o.m. 2006-03-23
Expert : Erica Hagblom, farmaceut, fr.o.m. 2006-03-23
Sekreterare : Helena Nilsson, fr.o.m. 2006-01-01 t.o.m. 2006-12-31
Sekreterare : Ulrika Ohlsson, fr.o.m. 2005-10-10 t.o.m. 2006-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman