Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utreda frågan om förstärkt parlamentarisk kontroll i fråga om användningen av hemliga tvångsmedel (Ju 2005:J)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utreda frågan om förstärkt parlamentarisk kontroll i fråga om användningen av hemliga tvångsmedel (Ju 2005:J) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 4 ♂ 5 ) :

Thomas Stiber Strömgren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utreda frågan om förstärkt parlamentarisk kontroll i fråga om användningen av hemliga tvångsmedel (Ju 2005:J)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-22
Direktiv för se, PM dnr Ju2005/5798/P
Medverkande :
Carl-Anton Spak, lagman, fr.o.m. 2005-06-22 t.o.m. 2005-11-15
Yvonne Andersson, Kristdemokraterna, fr.o.m. 2005-09-29
Zaida Catalán, Miljöpartiet De Gröna, fr.o.m. 2005-09-29
Britta Lejon, Socialdemokraterna, fr.o.m. 2005-09-29
Kerstin Lundgren, Centerpartiet, fr.o.m. 2005-09-29 t.o.m. 2005-10-31
Göran Norlander, Socialdemokraterna, fr.o.m. 2005-09-29
Rolf Olsson, Västerpartiet, fr.o.m. 2005-09-29
Johan Pehrson, Folkpartiet, liberalerna, fr.o.m. 2005-09-29
Sekreterare : Thomas Stiber Strömgren, hovrättsråd, fr.o.m. 2005-08-24 t.o.m. 2005-11-18

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman