Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om föräldraskap vid assisterad befruktning (Ju 2005:13)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om föräldraskap vid assisterad befruktning (Ju 2005:13) [ Avslutad 2007 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 7 ♂ 4 ) :

Kristina Rennerstedt  []  ( Särskild utredare )
Anne Kuttenkeuler  []  ( Sakkunnig )
Johanna Lithman Sola  []  ( Sakkunnig )
Helena Norberg  []  ( Sakkunnig )
Mihail Stoican  []  ( Sakkunnig )
Sören Andersson  []  ( Expert )
Eva Elfver-Lindström  []  ( Expert )
Max Granström  []  ( Expert )
Anna Singer  []  ( Expert )
Annette Norman  []  ( Sekreterare )
Niklas Ljunggren  []  ( Sakkunnig )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om föräldraskap vid assisterad befruktning (Ju 2005:13)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2007
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-11-03
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:115
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, 103 33 STOCKHOLM,Regeringsgatan 30-32, tel. 405 37 73 (Norman)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2007:3 Föräldraskap vid assisterad befruktning
Medverkande :
Särskild utredare : Kristina Rennerstedt, generaldirektör, fr.o.m. 2005-11-08 t.o.m. 2007-01-31
Sakkunnig : Anne Kuttenkeuler, kansliråd, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2006-09-10
Sakkunnig : Johanna Lithman Sola, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Sakkunnig : Niklas Ljungren, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2006-06-08
Sakkunnig : Helena Norberg, rättssakkunnig, fr.o.m. 2006-06-09 t.o.m. 2007-01-18
Sakkunnig : Mihail Stoican, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Sören Andersson, förbundsordförande, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Eva Elfver-Lindström, utredare, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Max Granström, chefsjurist, fr.o.m. 2006-01-26 t.o.m. 2007-01-18
Expert : Anna Singer, docent, fr.o.m. 2005-12-07 t.o.m. 2007-01-18
Sekreterare : Annette Norman, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2005-11-14 t.o.m. 2007-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman