Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om en ny myndighet med förvaltningspolitisk inriktning (Fi 2005:06)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om en ny myndighet med förvaltningspolitisk inriktning (Fi 2005:06) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 6 ♂ 3 ) :

Lena Jönsson  []  ( Särskild utredare )
Bengt Anderson  []  ( Expert )
Svante Holgersson  []  ( Expert )
Marianne Kling  []  ( Expert )
Per Stengård  []  ( Expert )
Karina Wannberg  []  ( Expert )
Marie Seijboldt  []  ( Sekreterare )
Sofia Wallström  []  ( Sekreterare )
Karolina Krystek  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om en ny myndighet med förvaltningspolitisk inriktning(Fi 2005:06)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2005-06-16
Direktiv för utredningen, se dir. 2005:65 och dir. 2005:143
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Lena Jönsson, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Bengt Anderson, direktör, fr.o.m. 2005-08-08 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Svante Holgersson, direktör, fr.o.m. 2005-08-08 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Marianne Kling, kansliråd, fr.o.m. 2005-08-08 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Per Stengård, utredare, fr.o.m. 2005-08-08 t.o.m. 2005-12-31
Expert : Karina Wannberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-08-08 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Marie Seijboldt, fr.o.m. 2005-09-15 t.o.m. 2005-12-31
Sekreterare : Sofia Wallström, fr.o.m. 2005-08-01 t.o.m. 2005-12-31
Bitr. sekreterare : Karolina Krystek, fr.o.m. 2005-11-21 t.o.m. 2005-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman