Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 2004:16) Utökad användning av alkolås m.m.

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 2004:16) Utökad användning av alkolås m.m. [ Avslutad 2006 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 3 ♂ 6 ) :

Karin Svensson Smith  []  ( Särskild utredare )
Per Björklund  []  ( Expert )
Paola Hellman  []  ( Expert )
Anders Lie  []  ( Expert )
Erik Murray  []  ( Expert )
Åsa Zetterberg  []  ( Expert )
Mårten Nilsson  []  ( Sekreterare )
Ola Schönning  []  ( Sekreterare )
Lars-Olov Sjöström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 2004:16) Utökad användning av alkolås m.m.
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2006
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2004-10-07
Direktiv för utredningen, se dir. 2004:135 och dir. 2006:58
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2005:72 Alkolås - nyckel till nollvisionen - delbetänkande
SOU 2006:72 Öppna möjligheter med alkolås - slutbetänkande
Medverkande :
Särskild utredare : Karin Svensson Smith, led. av riksdagen, fr.o.m. 2004-10-07 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Per Björklund, kansliråd, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Paola Hellman, polisinspektör, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Anders Lie, specialist, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Erik Murray, departementssekreterare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Expert : Åsa Zetterberg, handläggare, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Mårten Nilsson, fr.o.m. 2005-11-01 t.o.m. 2006-07-13
Sekreterare : Ola Schönning, fr.o.m. 2005-07-01 t.o.m. 2006-06-30
Sekreterare : Lars-Olov Sjöström, fr.o.m. 2004-11-15 t.o.m. 2005-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman