: : :

Utredningen om kunskapsuppbyggnad om de biologiska förhållandena i Sverige (M 2004:02)

Offentlig utredning under Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet (tillsatt av Miljödepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om kunskapsuppbyggnad om de biologiska förhållandena i Sverige (M 2004:02) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet (tillsatt av Miljödepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 4 ♂ 5 ) :

Jan-Olov Westerberg  []  ( Särskild utredare )
Stefan Claesson  []  ( Expert )
Linda Hedlund  []  ( Expert )
Hans Petersson  []  ( Expert )
Ingrid Svedinger  []  ( Expert )
Jan Terstad  []  ( Expert )
Katja Wahlsten  []  ( Expert )
Thomas Nilsson  []  ( Huvudsekreterare )
Karina Lövgren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om kunskapsuppbyggnad om de biologiska förhållandena i Sverige (M 2004:02)


Beteckning : M 2004:02
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Senast ändrad : 2006-03-20
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2004-10-21
Direktiv för utredningen se, dir. 2004:144
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Westerberg, Jan-Olov, fr.o.m. 2004-10-21 t.o.m. 2005-10-31
Expert : Claesson, Stefan, fr.o.m. 2005-05-09 t.o.m. 2005-10-31
Expert : Hedlund, Linda, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-10-31
Expert : Petersson, Hans, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-10-31
Expert : Svedinger, Ingrid, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-10-31
Expert : Terstad, Jan, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-10-31
Expert : Wahlsten, Katja, fr.o.m. 2005-02-01 t.o.m. 2005-10-31
Huvudsekreterare : Nilsson, Thomas, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2005-10-31
Sekreterare : Lövgren, Karina, fr.o.m. 2004-12-01 t.o.m. 2005-10-15

Rapporter

SOU 2005:94Kunskap för biologisk mångfald – inventera mera eller återvinn kunskapen?

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman