Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen för översyn av verksamheten och arbetsformerna vid Statens ljud- och bildarkiv (U 2003:08)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen för översyn av verksamheten och arbetsformerna vid Statens ljud- och bildarkiv (U 2003:08) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 4 ♂ 5 ) :

Claes Gränström  []  ( Särskild utredare )
Elisabeth Bill  []  ( Sakkunnig )
Jan-Olof Guriner  []  ( Sakkunnig )
Peder Bjursten  []  ( Expert )
Maria Ljungkvist  []  ( Expert )
Ulla-Britt Nordin Siebolds  []  ( Sekreterare )
Carl-Michael Raab  []  ( Sekreterare )
Monica Augustsson  []  ( Assistent )
Jon Dunås  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen för översyn av verksamheten och arbetsformerna vid Statens ljud- och bildarkiv (U 2003:08)


Beteckning : U 2003:08
Departement : Utbildningsdepartementet
Senast ändrad : 2005-03-07
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2002-12-19
Direktiv för se, dir. 2002:155 och dir. 2003:08
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Gränström, Claes, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-05-13
Sakkunnig : Bill, Elisabeth, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-05-13
Sakkunnig : Guriner, Jan-Olof, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-05-13
Expert : Bjursten, Peder, fr.o.m. 2004-02-03 t.o.m. 2004-05-13
Expert : Dünås, Jon, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-02-02
Expert : Ljungkvist, Maria, fr.o.m. 2003-06-01 t.o.m. 2004-05-13
Sekreterare : Nordin Siebolds, Ulla-Britt, fr.o.m. 2003-08-04 t.o.m. 2003-10-15
Sekreterare : Raab, Carl-Michael, fr.o.m. 2003-11-24 t.o.m. 2004-05-31
Assistent : Augustsson, Monica, fr.o.m. 2003-12-01 t.o.m. 2004-05-31

Rapporter

SOU 2004:53Bevara ljud och rörlig bild Insamling, migrering – prioritering

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman