Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Fjärrvärmeutredningen (N 2003:03)

Offentlig utredning under Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Fjärrvärmeutredningen (N 2003:03) [ Avslutad 2005 ]

Offentlig utredning under Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet (tillsatt av Näringsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 33 st. ♀ 11 ♂ 22 ) :

Bengt Owe Birgersson  []  ( Särskild utredare )
Bengt Agartz  []  ( Sakkunnig )
Katarina Abrahamsson  []  ( Expert )
Lars Andersson  []  ( Expert )
Lennart Berndtsson  []  ( Expert )
Peter Dahl  []  ( Expert )
Göran Ek  []  ( Expert )
Sven-Olov Ericson  []  ( Expert )
Conny Hägg  []  ( Expert )
Elin Kronqvist  []  ( Expert )
Rogert Leckström  []  ( Expert )
Anders Lillienau  []  ( Expert )
Birgitta Lindblad  []  ( Expert )
Helena Linde  []  ( Expert )
Per Lundekvam  []  ( Expert )
Lars Lundholm  []  ( Expert )
Kent Nyström  []  ( Expert )
Åsa Rydén  []  ( Expert )
Edvard Sandberg  []  ( Expert )
Karin Sjöberg  []  ( Expert )
Erik Thornström  []  ( Expert )
Carin Wahren  []  ( Expert )
Lars Wenne  []  ( Expert )
Cecilia Vestman  []  ( Expert )
Sven Werner  []  ( Expert )
Anders Ydstedt  []  ( Expert )
Göran Lagerstedt  []  ( Huvudsekreterare )
Patrik Håkansson  []  ( Sekreterare )
Anneli Josefsson  []  ( Sekreterare )
Johan Svensson  []  ( Sekreterare )
Marika Kurlberg  []  ( Sekreterare )
Natacha Wirdemark  []  ( Sekreterare )
Per-Arne Sundbom  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Fjärrvärmeutredningen (N 2003:03)
Departement : Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet
Status : Avslutad 2005
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:160, dir. 2003:77, dir. 2003:102, dir. 2003:138 och 2005:41
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:136 Skäligt pris på fjärrvärme - delbetänkande
SOU 2005:33 Fjärrvärme och kraftvärme i framtiden
SOU 2005:63 Tryggare leveranser - Fjärrvärme efter konkurs
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Owe Birgersson, fr.o.m. 2003-02-17
Sakkunnig : Bengt Agartz, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2005-04-18
Expert : Katarina Abrahamsson, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Lars Andersson, verkst. direktör, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Lennart Berndtsson, energichef, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Peter Dahl, civilekonom, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Göran Ek, analytiker, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Sven-Olov Ericson, kansliråd, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Conny Hägg, fr.o.m. 2003-08-19 t.o.m. 2005-04-18
Expert : Elin Kronqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2003-08-18
Expert : Rogert Leckström, civilingenjör, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Anders Lillienau, rättssakkunnig, fr.o.m. 2005-04-19
Expert : Birgitta Lindblad, energi- och miljöchef, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2005-05-08
Expert : Helena Linde, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-06-01
Expert : Per Lundekvam, kronofogde, fr.o.m. 2005-05-02
Expert : Lars Lundholm, ämnesråd, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2005-04-18
Expert : Kent Nyström, direktör, fr.o.m. 2005-02-15
Expert : Åsa Rydén, civilingenjör, fr.o.m. 2005-02-14
Expert : Edvard Sandberg, enhetschef, fr.o.m. 2005-01-24 t.o.m. 2005-05-08
Expert : Karin Sjöberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2004-09-06
Expert : Per Arne Sundbom, avdelningsråd, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Erik Thornström, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Carin Wahren, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2004-09-07
Expert : Lars Wenne, advokat, fr.o.m. 2005-05-02
Expert : Cecilia Vestman, departementssekreterare, fr.o.m. 2003-04-15 t.o.m. 2003-06-01
Expert : Sven Werner, professor, fr.o.m. 2003-04-15
Expert : Anders Ydstedt, t.f. regionchef, fr.o.m. 2003-04-15
Huvudsekreterare : Göran Lagerstedt, fr.o.m. 2003-06-02 t.o.m. 2005-04-30
Sekreterare : Patrik Håkansson, fr.o.m. 2003-07-12
Sekreterare : Anneli Josefsson, fr.o.m. 2003-10-01 t.o.m. 2004-07-31
Sekreterare : Johan Svensson, fr.o.m. 2004-10-18 t.o.m. 2005-04-10
Sekreterare : Marika Kurlberg, fr.o.m. 2003-09-01 t.o.m. 2003-10-31
Sekreterare : Natacha Wirdemark, fr.o.m. 2004-08-09 t.o.m. 2005-04-11

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman