Hem: Teman: Offentliga utredningar:

2003 års BRÅ-utredning (Ju 2003:01)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

2003 års BRÅ-utredning (Ju 2003:01) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2004:18 Brottsförebyggande kunskapsutveckling [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 4 ♂ 4 ) :

Ulf Westerberg  []  ( Särskild utredare )
Inger Brinning  []  ( Expert )
Jessica Lundahl  []  ( Expert )
Michiko Muto  []  ( Expert )
Thor Norström  []  ( Expert )
Rune Åberg  []  ( Expert )
Anders Danielsson  []  ( Expert )
Jennie Sjödahl Mellbin  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

2003 års BRÅ-utredning (Ju 2003:01)


Beteckning : Ju 2003:01
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2005-02-24
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 2003-03-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2003:26 och dir. 2003:108
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Westerberg, Ulf, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Brinning, Inger, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Danilesson, Anders, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Lundahl, Jessica, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Muto, Michiko, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Norström, Thor, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2004-02-29
Expert : Åberg, Rune, fr.o.m. 2003-06-04 t.o.m. 2004-02-29
Sekreterare : Sjödahl-Mellbin, Jennie, fr.o.m. 2003-03-06 t.o.m. 2004-03-07

Rapporter

SOU 2004:18Brottsförebyggande kunskapsutveckling – Betänkande av 2003 års BRÅ-utredning

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman