Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen för myndigheter på skolområdet (U 2002:07)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen för myndigheter på skolområdet (U 2002:07) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 2002:76 Myndigheter på skolområdet

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 4 ♂ 4 ) :

Hans Forsell  []  ( Särskild utredare )
Kristina Ahlström  []  ( Expert )
Mats Ekholm  []  ( Expert )
Sten Ljungdahl  []  ( Expert )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Expert )
Per Thullberg  []  ( Expert )
Eva Wallberg  []  ( Expert )
Malin William-Olsson  []  ( Assistent )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen för myndigheter på skolområdet (U 2002:07)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-06-13
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:76
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Delrapport 1 Dnr U2002/3694/G avlämnad 2002-10-01
Delrapport 2 Dnr U2002/4085/G avlämnad 2002-11-01
Slutrapport Dnr U2003/1954/G Avlämnad 2003-05-05
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Forsell, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2003-05-14
Expert : Kristina Ahlström, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2002-10-28 t.o.m. 2003-05-05
Expert : Mats Ekholm, generaldirektör, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Sten Ljungdahl, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2003-05-05
Expert : Astrid Nensén Uggla, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2003-05-05
Expert : Per Thullberg, rektor, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-02-28
Expert : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2003-05-05
Assistent : Malin William-Olsson, fr.o.m. 2002-07-02 t.o.m. 2003-05-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman