Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Projekt med uppgift att göra en översyn av den högspecialiserade vården (S 2002:D) [Organ inom Regeringskansliet]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Projekt med uppgift att göra en översyn av den högspecialiserade vården (S 2002:D) [Organ inom Regeringskansliet] [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 31 st. ♀ 11 ♂ 20 ) :

Per Bengtsson  []  ( Projektledare )
Ann-Christin Filipsson  []  ( Ämnessakkunnig )
Gudmar Lundquist  []  ( Ämnessakkunnig )
Lennart Persson  []  ( Ämnessakkunnig )
Peter Aspelin  []  ( Expert )
Johan Calltorp  []  ( Expert )
Karin Christensson  []  ( Expert )
Arne Johansson  []  ( Expert )
Peter Lönnroth  []  ( Expert )
Jan Nilsson  []  ( Expert )
Anna-Stina Nordmark-Nilsson  []  ( Expert )
Bengt Norrving  []  ( Expert )
Ingalill Rahm Hallberg  []  ( Expert )
Olle Stendahl  []  ( Expert )
Birgitta Strandvik  []  ( Expert )
Mikael Sjöberg  []  ( Ordförande )
Catarina Andersson Forsman  []  ( Ledamot )
Jan Brithon  []  ( Ledamot )
Lars-Åke Flood  []  ( Ledamot )
Ellen Hyttsten  []  ( Ledamot )
Egon Jonsson  []  ( Ledamot )
Bo Lindblom  []  ( Ledamot )
Tore Löwstedt  []  ( Ledamot )
Nina Rehnqvist  []  ( Ledamot )
Göran Stiernstedt  []  ( Ledamot )
Anders Blanck  []  ( Ordförande )
Magdalena Brasch  []  ( Ledamot )
Dan Johansson  []  ( Ledamot )
Karin Röding  []  ( Ledamot )
Lennart Tingvall  []  ( Ledamot )
Charlotta Gustafsson  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Projekt med uppgift att göra en översyn av den högspecialiserade vården (S 2002:D)Organ inom Regeringskansliet
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-05-02
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Ds 2003:56 Högspecialiserad sjukvård - kartläggning och förslag
Medverkande :
Projektledare : Per Bengtsson, kanslichef, fr.o.m. 2002-08-12 t.o.m. 2003-11-30
Ämnessakkunnig : Ann-Christin Filipsson, ämnesråd, fr.o.m. 2003-02-01 t.o.m. 2003-11-30
Ämnessakkunnig : Gudmar Lundquist, f.d. sjukhusdirektör, fr.o.m. 2003-04-01 t.o.m. 2003-10-31
Ämnessakkunnig : Lennart Persson, professor, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-10-31
Expert : Peter Aspelin, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Johan Calltorp, hälso- och sjukvårdsdirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Karin Christensson, sjukhusdirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Arne Johansson, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Peter Lönnroth, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Jan Nilsson, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Anna-Stina Nordmark-Nilsson, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-11-15 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Bengt Norrving, administrativ direktör, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Ingalill Rahm Hallberg, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Expert : Olle Stendahl, professor, fr.o.m. 2003-01-01
Expert : Birgitta Strandvik, professor, fr.o.m. 2002-11-15
Ordförande : Mikael Sjöberg, statssekreterare, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Catarina Andersson Forsman, avdelningschef, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Jan Brithon, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Lars-Åke Flood, direktör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Ellen Hyttsten, direktör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Egon Jonsson, direktör, fr.o.m. 2002-09-13 t.o.m. 2003-03-06
Ledamot : Bo Lindblom, avdelningschef, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Tore Löwstedt, landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-13
Ledamot : Nina Rehnqvist, generaldirektör, fr.o.m. 2003-03-07
Ledamot : Göran Stiernstedt, bitr. landstingsdirektör, fr.o.m. 2002-09-13
Ordförande : Anders Blanck, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20
Ledamot : Magdalena Brasch, kansliråd, fr.o.m. 2003-01-01
Ledamot : Charlotta Gustavsson, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20 t.o.m. 2002-12-31
Ledamot : Dan Johansson, departementsråd, fr.o.m. 2002-10-15
Ledamot : Karin Röding, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20
Ledamot : Lennart Tingvall, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-20 t.o.m. 2002-10-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman