Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om Forum för levande historia (Ku 2002:05)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om Forum för levande historia (Ku 2002:05) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 2002:164 Forum för levande historia

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 9 ♂ 3 ) :

Eva Fried  []  ( Expert )
Gunilla Georgsson  []  ( Expert )
Charlotte Haider  []  ( Expert )
Anna-Karin Johansson  []  ( Expert )
Marie Rydh  []  ( Expert )
Joakim von Schéele  []  ( Expert )
Elias Seyoum  []  ( Expert )
Marie Braunerhielm  []  ( Projektledare )
Jorun Kugelberg  []  ( Projektassistent )
Christer Andersson  []  ( Huvudsekreterare )
Barbro Romilson  []  ( Bitr. sekreterare )
Heléne Lööw  []  ( Särskild utredare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om Forum för levande historia (Ku 2002:05)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-12-12
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:164
Myndigheten Forum för levande historia bildades 2003-06-01.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Heléne Lööw, fil.dr., fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Eva Fried, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Gunilla Georgsson, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Charlotte Haider, fr.o.m. 2003-03-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Anna-Karin Johansson, fr.o.m. 2003-02-17 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Marie Rydh, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Joakim von Schéele, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-05-31
Expert : Elias Seyoum, fr.o.m. 2003-04-14 t.o.m. 2003-05-31
Projektledare : Marie Braunerhielm, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-05-31
Projektassistent : Jorun Kugelberg, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-05-31
Huvudsekreterare : Christer Andersson, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-03-31
Bitr. sekreterare : Barbro Romilson, fr.o.m. 2003-01-01 t.o.m. 2003-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman