Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Skuldsaneringsutredningen (Ju 2002:15)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Skuldsaneringsutredningen (Ju 2002:15) [ Avslutad 2004 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 9 ♂ 6 ) :

Ralf Larsson  []  ( Särskild utredare )
Jonas Bäckstrand  []  ( Sakkunnig )
Jonas Högström  []  ( Sakkunnig )
Catarina Öström  []  ( Sakkunnig )
Anna Björklund  []  ( Expert )
Susanne Bruce  []  ( Expert )
Anna-Karin Eriksson  []  ( Expert )
Elisabeth Hammar  []  ( Expert )
Peter Ljungqvist  []  ( Expert )
Max Ottosson  []  ( Expert )
Anders Sonesson  []  ( Expert )
Gunhild Wasstorp  []  ( Expert )
Susanne Westermark  []  ( Expert )
Maria Åhrling  []  ( Expert )
Marie Gärtner  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Skuldsaneringsutredningen (Ju 2002:15)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2004
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-11-28
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:139 och dir. 2003:131
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2004:81 Ett steg mot ett enklare och snabbare skuldsaneringsförfarande
Medverkande :
Särskild utredare : Ralf Larsson, G lagman, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2004-08-31
Sakkunnig : Jonas Bäckstrand, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2003-02-13
Sakkunnig : Jonas Högström, hovrättsassessor, fr.o.m. 2003-02-14 t.o.m. 2004-08-31
Sakkunnig : Catarina Öström, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Anna Björklund, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-01-16 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Susanne Bruce, vice verkst. direktör, fr.o.m. 2003-01-16 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Anna-Karin Eriksson, förbundsjurist, fr.o.m. 2003-01-16 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Elisabeth Hammar, direktör, fr.o.m. 2003-01-16 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Peter Ljungqvist, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Max Ottosson, enhetschef, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Anders Sonesson, bankjurist, fr.o.m. 2003-01-16 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Gunhild Wasstorp, budget- och skuldrådgivare, fr.o.m. 2003-01-16 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Susanne Westermark, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2004-08-31
Expert : Maria Åhrling, verksjurist, fr.o.m. 2002-12-18 t.o.m. 2004-08-31
Sekreterare : Marie Gärtner, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-12-01 t.o.m. 2004-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman