: : :

Utredningen om överförande av verksamheten SverigeDirekt m.m. (Ju 2002:12)

Offentlig utredning under Finansdepartementet (tillsatt av Justitiedepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om överförande av verksamheten SverigeDirekt m.m. (Ju 2002:12) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet (tillsatt av Justitiedepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 2002:101
Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 2 ♂ 9 ) :

Knut Rexed  []  ( Särskild utredare )
Hans Bäck  []  ( Sakkunnig )
Håkan Färm  []  ( Sakkunnig )
Krister Jansson  []  ( Expert )
Inge Gustafsson  []  ( Huvudsekreterare )
Lena Lindé  []  ( Sekreterare )
Heléne Lundgren  []  ( Sekreterare )
Tomas Persson  []  ( Sekreterare )
Per-Erik Wejshammar  []  ( Sekreterare )
Lars Örnulf  []  ( Sekreterare )
Anders Svärd  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om överförande av verksamheten SverigeDirekt m.m.(Ju 2002:12)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-07-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:101
Övrigt skriftligt material inlevereras efter hand fram till överförandet den31 december 2002.Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Knut Rexed, generaldirektör, fr.o.m. 2002-09-13 t.o.m. 2002-12-31
Sakkunnig : Hans Bäck, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-18 t.o.m. 2002-12-31
Sakkunnig : Håkan Färm, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-18 t.o.m. 2002-12-31
Expert : Krister Jansson, avdelningsdirektör, fr.o.m. 2002-09-18 t.o.m. 2002-12-31
Huvudsekreterare : Inge Gustafsson, departementsråd, fr.o.m. 2002-09-18 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Lena Lindé, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-18 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Heléne Lundgren, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-18 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Tomas Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-18 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Anders Svärdh, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-18 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Per-Erik Wejshammar, departementssekreterare, fr.o.m. 2002-09-18 t.o.m. 2002-12-31
Sekreterare : Lars Örnulf, departementssekreterere, fr.o.m. 2002-09-18 t.o.m. 2002-12-31
Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-07-24 av Sören Öman