Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Pälsdjursnäringsutredningen (Jo 2002:04)

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Pälsdjursnäringsutredningen (Jo 2002:04) [ Avslutad 2003 ]

Offentlig utredning under Jordbruksdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 7 ♂ 4 ) :

Eva Eriksson  []  ( Särskild utredare )
Linda Karlsson  []  ( Sakkunnig )
Östen Mörnstam  []  ( Sakkunnig )
Lena Odland  []  ( Sakkunnig )
Roger Pettersson  []  ( Sakkunnig )
Berit Söderberg  []  ( Sakkunnig )
Bertil Bengtsson  []  ( Expert )
Lena Englund  []  ( Expert )
Kenneth Laago  []  ( Expert )
Lena Lidfors  []  ( Expert )
Nina Nordengren  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Pälsdjursnäringsutredningen (Jo 2002:04)
Departement : Jordbruksdepartementet
Status : Avslutad 2003
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2002-05-02
Direktiv för utredningen, se dir. 2002:61 och dir. 2002:154
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2003:86 Djurens välfärd och pälsdjursnäringen
Medverkande :
Särskild utredare : Eva Eriksson, regionråd, fr.o.m. 2002-05-02
Sakkunnig : Linda Karlsson, djurskyddsinspektör, fr.o.m. 2003-02-01
Sakkunnig : Östen Mörnstam, f.d. verkst. direktör, fr.o.m. 2003-02-01
Sakkunnig : Lena Odland, kansliråd, fr.o.m. 2003-02-01
Sakkunnig : Roger Pettersson, förbundspolitiskt ansvarig, fr.o.m. 2003-02-01
Sakkunnig : Berit Söderberg, djurhemsansvarig, fr.o.m. 2003-02-01
Expert : Bertil Bengtsson, professor, f.d. justitieråd, fr.o.m. 2003-02-01
Expert : Lena Englund, statsveterinär, fr.o.m. 2003-02-01
Expert : Kenneth Laago, djurskyddsinspektör, fr.o.m. 2003-02-01
Expert : Lena Lidfors, etolog, fr.o.m. 2003-02-01
Sekreterare : Nina Nordengren, hovrättsassessor, fr.o.m. 2002-10-01 t.o.m. 2003-09-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman