: : :

Utredningen om tillfälligt skydd vid massiv tillströmning av fördrivna personer (UD 2001:06)

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om tillfälligt skydd vid massiv tillströmning av fördrivna personer (UD 2001:06) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 11 st. ♀ 7 ♂ 4 ) :

Kjell Björnberg  []  ( Ordförande )
Peter Carlebrunn  []  ( Expert )
Karin Frank  []  ( Expert )
Ingela Fridström  []  ( Expert )
Inger Laudon  []  ( Expert )
Åsa Persson  []  ( Expert )
Gunnar Sallstedt  []  ( Expert )
Carl-Otto Schéle  []  ( Expert )
Viktoria Sjögren  []  ( Expert )
Annika Åkerlind  []  ( Expert )
Kerstin Lundegard  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om tillfälligt skydd vid massiv tillströmning av fördrivna personer (UD 2001:06)
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-09-06
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:67
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Kjell Björnberg, hovrättslagman, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2001-12-31
Expert : Peter Carlebrunn, beslutsfattare, fr.o.m. 2001-10-29
Expert : Karin Frank, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-29
Expert : Ingela Fridström, ämnesråd, fr.o.m. 2001-10-29
Expert : Inger Laudon, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2001-10-29
Expert : Åsa Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-29
Expert : Gunnar Sallstedt, departementssekreterare, fr.o.m. 2001-10-29
Expert : Carl-Otto Schéle, kammarrättsråd, fr.o.m. 2001-10-29
Expert : Viktoria Sjögren, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-29
Expert : Annika Åkerlind, ämnesråd, fr.o.m. 2001-10-29
Sekreterare : Kerstin Lundegard, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-10-01 t.o.m. 2002-01-12

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman