Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om regler för Riksrevisionen (Fi 2001:03)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om regler för Riksrevisionen (Fi 2001:03) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen ( 2 st. ) :

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 4 ♂ 4 ) :

Marianne Eliason  []  ( Särskild utredare )
Erik Nymansson  []  ( Sakkunnig )
Roger Petersson  []  ( Sakkunnig )
Helena Rosén Andersson  []  ( Sekreterare )
Jan Landahl  []  ( Expert )
Lars-Åke Ström  []  ( Sekreterare )
Cristina Karlstam  []  ( Sakkunnig )
Åse Matz  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om regler för Riksrevisionen (Fi 2001:03)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2001-01-11
Direktiv för utredningen, se dir. 2001:3 och dir. 2001:31
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:97 Regler för Riksrevisionen
Medverkande :
Särskild utredare : Marianne Eliason, regeringsråd, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-06
Sakkunnig : Cristina Karlstram, departementsråd, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-06
Sakkunnig : Erik Nymansson, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-06
Sakkunnig : Roger Petersson, kansliråd, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Helena Rosén Andersson, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Jan Landahl, överdirektör, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-06
Expert : Åsa Matz, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2001-01-19 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Helena Rosén Andersson, fr.o.m. 2001-07-01 t.o.m. 2001-12-31
Sekreterare : Lars-Åke Ström, fr.o.m. 2001-12-01 t.o.m. 2001-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman