Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén för genomförande av ny myndighetsorganisation för forskningsfinansiering (U 2000:05)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén för genomförande av ny myndighetsorganisation för forskningsfinansiering (U 2000:05) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 39 st. ♀ 14 ♂ 25 ) :

Birgitta Råland  []  ( Expert )
Dan Brändström  []  ( Ordförande )
Erik Arnberg  []  ( Expert )
Eva Carlson  []  ( Sekreterare )
Eva Lindeblad  []  ( Expert )
Göran A. Persson  []  ( Expert )
Hans Svensson  []  ( Expert )
Klas Tennberg  []  ( Huvudsekreterare )
Kristina Ahlström  []  ( Sekreterare )
Lars Espeby  []  ( Expert )
Lars Fernvall  []  ( Sekreterare )
Lisa Sennerby Forsse  []  ( Expert )
Madelene Sandström  []  ( Sekreterare )
Marianne Glass  []  ( Sekreterare )
Ola Persson  []  ( Expert )
Olle Edqvist  []  ( Sekreterare )
Per Eriksson  []  ( Ledamot )
Pär Omling  []  ( Sakkunnig )
Robert Erikson  []  ( Expert )
Stefan Stenberg  []  ( Expert )
Susanne Moberg  []  ( Expert )
Tjia Torpe  []  ( Ledamot )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Expert )
Bo Sundqqist  []  ( Ledamot )
Désirée Edmar  []  ( Ledamot )
Bo Sundqvist  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén för genomförande av ny myndighetsorganisation för forskningsfinansiering (U 2000:05)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-04-19
Direktiv för organisationskommittén, se dir. 2000:33
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
Delrapport Forskningsfinansiering i samverkan Dnr U2000/3031/F
Slutrapport Forskningsfinansiering i samverkan Dnr U2001/980/F
Medverkande :
Ordförande : Dan Brändström, verkst. direktör, fr.o.m. 2000-04-19 t.o.m. 2001-02-28
Ledamot : Desirée Edmar, museichef, fr.o.m. 2000-04-19 t.o.m. 2001-02-28
Ledamot : Per Eriksson, rektor, fr.o.m. 2000-04-19 t.o.m. 2001-02-28
Ledamot : Bo Sundqqvist, rektor, fr.o.m. 2000-04-19 t.o.m. 2001-02-28
Ledamot : Tjia Torpe, verkst. direktör, fr.o.m. 2000-04-19 t.o.m. 2001-02-28
Sakkunnig : Pär Omling, professor, fr.o.m. 2000-10-01 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Erik Arnberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-06-25 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Robert Erikson, professor, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Lars Espeby, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-06-26 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Eva Lindeblad, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-06-26 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Susanne Moberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-06-26 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Göran A. Persson, direktör, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Ola Persson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-06-26 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Birgitta Råland, kanslirdå, fr.o.m. 2000-06-26 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Lisa Sennerby Forsse, avdelningschef, fr.o.m. 2000-11-01 t.o.m. 2000-11-30
Expert : Stefan Stenberg, kansliråd, fr.o.m. 2000-06-26 t.o.m. 2001-02-28
Expert : Hans Svensson, direktör, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Astrid Uggla Nensén, kansliråd, fr.o.m. 2000-06-26 t.o.m. 2001-02-28
Kenneth Abrahamsson, Rådet för arbetslivsforskning, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Erland Bergman, Socialvetenskapliga forskningsrådet, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Ola Persson, Näringsdepartementet, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Stefan Stenberg, Socialdepartementet, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Gunilla Jönsson, Lunds universitet, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Sture Nordh, TCO, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Margareta Norell, Kungl. Tekniska Högskolan, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Kenneth Olausson, Interaktiva institutet, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Ola Persson, Näringsdepartementet, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Per Risberg, Handelskammaren i Jönköpings län, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Birgitta Råland, Näringsdepartementet, fr.o.m. 2000-06-19 t.o.m. 2001-02-28
Björn Linn, Chalmers Tekniska högskola, fr.o.m. 2000-07-03 t.o.m. 2001-02-28
Kerstin Lövgren, Stiftelsen för Miljöstrategisk forskning, fr.o.m. 2000-07-03 t.o.m. 2001-02-28
Bruno Nilsson, Kungliga Skogs- och lantbruksakademien, fr.o.m. 2000-07-03 t.o.m. 2001-02-28
Henning Rodhe, Stockholms universitet, fr.o.m. 2000-07-03 t.o.m. 2001-02-28
Kaj Rosén, Sveriges lantbruksuniversitet, fr.o.m. 2000-07-03 t.o.m. 2001-02-28
Folke Snickars, Kungl. Tekniska högskolan, fr.o.m. 2000-07-03 t.o.m. 2001-02-28
Erik Arnberg, Miljödepartementet, fr.o.m. 2000-07-03 t.o.m. 2001-02-28
Lars Espeby, Jordbruksdepartementet, fr.o.m. 2000-07-03 t.o.m. 2001-02-28
Huvudsekreterare : Klas Tennberg, planeringsdirektör, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Kristina Ahlström, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Eva Carlson, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2001-03-15
Sekreterare : Olle Edqvist, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Lars Fernvall, fr.o.m. 2000-05-23 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Marianne Glass, kanslichef, fr.o.m. 2000-09-18 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Madelene Sandström, kanslichef, fr.o.m. 2000-08-15 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Lisa Sennerby Forsse, avdelningschef, fr.o.m. 2000-12-01 t.o.m. 2000-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman