Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om statens stöd i specialpedagogiska frågor (U 2000:01)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om statens stöd i specialpedagogiska frågor (U 2000:01) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 2000:9 Statens stöd i specialpedagogiska frågor

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 6 ♂ 3 ) :

Hans Karlsson  []  ( Särskild utredare )
Annica Lindblom  []  ( Expert )
Merja Strömberg  []  ( Expert )
Mari Svensson  []  ( Expert )
Eva Wallberg  []  ( Expert )
Viktoria Lindström  []  ( Sekreterare )
Per Stengård  []  ( Sekreterare )
Åsa Tillberg  []  ( Sekreterare )
Erik Wallander  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om statens stöd i specialpedagogiska frågor (U 2000:01)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-02-17
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:9
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Hans Karlsson, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-02-21 t.o.m. 2001-07-13
Expert : Annica Lindblom, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2001-07-13
Expert : Merja Strömberg, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2001-07-13
Expert : Mari Svensson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2001-07-13
Expert : Eva Wallberg, kansliråd, fr.o.m. 2000-03-27 t.o.m. 2001-07-13
Sekreterare : Viktoria Lindström, jurist, fr.o.m. 2000-08-07 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Per Stengård, förhandlingssekreterare, fr.o.m. 2000-04-25 t.o.m. 2001-09-15
Sekreterare : Åsa Tillberg, journalist, fr.o.m. 2000-08-15 t.o.m. 2001-07-15
Sekreterare : Erik Wallander, bitr. direktör, fr.o.m. 2001-01-08 t.o.m. 2001-09-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman