: : :

Arbetsgrupp med uppgift att bistå Regeringskansliet i frågor som kan bidra till att stärka idrottens sociala, kulturella och demokratiutvecklande betydelse inom EU-samarbetet (Ku 2000:C)

Offentlig utredning under Näringsdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Arbetsgrupp med uppgift att bistå Regeringskansliet i frågor som kan bidra till att stärka idrottens sociala, kulturella och demokratiutvecklande betydelse inom EU-samarbetet (Ku 2000:C) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet (tillsatt av Kulturdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
Ds 2001:54 Idrotten i Sverige och EU [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 6 ♂ 8 ) :

Karin Mattsson  []  ( Ordförande )
Lars-Åke Lagrell  []  ( Ledamot )
Gunilla Lindberg  []  ( Ledamot )
Bengt Lindstedt  []  ( Ledamot )
Kristina Olinder  []  ( Ledamot )
Christer Pallin  []  ( Ledamot )
Lars Wegendal  []  ( Ledamot )
Louise Bonbeck  []  ( Expert )
Barbro Caddeo  []  ( Expert )
Leif Hansson  []  ( Expert )
Tomas Johansson  []  ( Expert )
Tomas Karlsson  []  ( Expert )
Karin Sederholm  []  ( Expert )
Thomas Karlsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Arbetsgrupp med uppgift att bistå Regeringskansliet i frågor som kan bidra till att stärka idrottens sociala, kulturella och demokratiutvecklande betydelse inom EU-samarbetet (Ku 2000:C)
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-07-06
Lokal : Drottninggatan 16, 103 33 STOCKHOLM, tel. växel 08-405 10 00, direktval 08-405 43 08 (T. Karlsson)
Arbetsgruppen beräknas avsluta sitt arbete senast den 1 oktober 2001.
Utredningen har avgett :
Ds 2001:54
Medverkande :
Ordförande : Karin Mattsson, stf. medlemschef, fr.o.m. 2000-08-16 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Lars-Åke Lagrell, förbundsordförande, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Gunilla Lindberg, generalsekreterare, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Bengt Lindstedt, förbundsorförande, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Kristina Olinder, kommunjurist, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Christer Pallin, jurist, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Ledamot : Lars Wegendal, led. av riksdagen, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Expert : Louise Bonbeck, kansliråd, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Expert : Barbro Caddeo, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Expert : Leif Hansson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-10-16
Expert : Tomas Johansson, kansliråd, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Expert : Tomas Karlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2000-10-15
Expert : Karin Sederholm, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01
Sekreterare : Thomas Karlsson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-10-01

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman