Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (Fö 2000:04) En ny myndighet för försvarsforskning

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (Fö 2000:04) En ny myndighet för försvarsforskning [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 2 ♂ 7 ) :

Bengt Anderberg  []  ( Särskild utredare )
Michael Aust  []  ( Sakkunnig )
Hans Dellner  []  ( Sakkunnig )
Eva-Karin Hamilton  []  ( Sakkunnig )
Kjell A. Jonasson  []  ( Sakkunnig )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Sakkunnig )
Ingvar Roos  []  ( Sakkunnig )
Petter Wikström  []  ( Sakkunnig )
David Lundqvist  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (Fö 2000:04) En ny myndighet för försvarsforskning
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 2000-04-19
Direktiv för utredningen, se dir. 2000:32 och dir. 2000:45.
Utredningens uppdrag är slutfört den 31 december 2000 och den nya myndigheten Totalförsvarets forskningsinstitut inrättad den 1 januari 2001.
Medverkande :
Särskild utredare : Bengt Anderberg, generaldirektör, fr.o.m. 2000-04-19
Sakkunnig : Michael Aust, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-19
Sakkunnig : Hans Dellner, generaldirektör, fr.o.m. 2000-04-19
Sakkunnig : Eva-Karin Hamilton, chefscontroller, fr.o.m. 2000-04-19
Sakkunnig : Kjell A. Jonasson, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-04-19
Sakkunnig : Astrid Nensén Uggla, kansliråd, fr.o.m. 2000-04-19
Sakkunnig : Ingvar Roos, ekonomichef, fr.o.m. 2000-04-19
Sakkunnig : Petter Wikström, planeringsdirektör, fr.o.m. 2000-04-19
Sekreterare : David Lundqvist, planeringsdirektör, sekreteraren utsedd av utredaren, fr.o.m. 2000-05-10

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman