Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Kommittén Välfärdsbokslut (S 1999:02)

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Kommittén Välfärdsbokslut (S 1999:02) [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 8 ♂ 12 ) :

Joakim Palme  []  ( Ordförande )
Åke Bergmark  []  ( Ledamot )
Johan Fritzell  []  ( Ledamot )
Olle Lundberg  []  ( Ledamot )
Elisabeth Näsman  []  ( Ledamot )
Lena Sommestad  []  ( Ledamot )
Marta Szebehely  []  ( Ledamot )
Olof Bäckman  []  ( Sekreterare )
Peter Dellgran  []  ( Sekreterare )
Helen Dryler  []  ( Sekreterare )
Felipe Estrada  []  ( Sekreterare )
Gunilla Fredriksson  []  ( Sekreterare )
Michael Gähler  []  ( Sekreterare )
Mia Hultin  []  ( Sekreterare )
Martin Hörnqvist  []  ( Sekreterare )
Tommy Lundström  []  ( Sekreterare )
Anders Nilsson  []  ( Sekreterare )
Ola Sjöberg  []  ( Sekreterare )
Gun-Britt Trydegård  []  ( Sekreterare )
Anna Öström  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Kommittén Välfärdsbokslut (S 1999:02)
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-02-04
Direktiv för kommittén, se dir. 1999:7 och dir. 2000:59.
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:3 Välfärd vid vägskäl. Utvecklingen under 1990-talet. Bilaga till SOU 2000:3 Ett seminarium om välfärd vid vägskäl Welfare at Crossroads. Summary of Interim Balance Sheet for Welfare in the 1990s/SOU 2000:3.
SOU 2000:37 Välfärdens förutsättningar. Arbetsmarknad, demografi och segregation.
SOU 2000:38 Välfärd, vård och omsorg.
SOU 2000:39 Välfärd och skola.
SOU 2000:40 Välfärd och försörjning.
SOU 2000:41 Välfärd, ofärd och ojämlikhet.
SOU 2000:83 Two of a Kind? Economic crisis, policy responses and well-being during the 1990s in Sweden and Finland.
SOU 2001:52 Välfärdstjänster i omvandling
SOU 2001:53 Välfärd och arbete i arbetslöshetens årtionde
SOU 2001:54 Ofärd i välfärden
SOU 2001:55 Barns och ungdomars välfärd
SOU 2001:56 Funktionshinder och välfärd
SOU 2001:57 Välfärdens finansiering och fördelning
SOU 2001:79 Välfärdsbokslut för 1990-talet
Medverkande :
Ordförande : Joakim Palme, docent, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-10-31
Ledamot : Åke Bergmark, docent, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-10-23
Ledamot : Johan Fritzell, docent, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-10-23
Ledamot : Olle Lundberg, docent, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-10-23
Ledamot : Elisabeth Näsman, docent, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-01-14
Ledamot : Lena Sommestad, docent, fr.o.m. 1999-02-04
Ledamot : Marta Szebehely, docent, fr.o.m. 1999-02-04 t.o.m. 2001-10-23
Sekreterare : Olof Bäckman, fil.dr, fr.o.m. 2000-05-01 t.o.m. 2001-10-28
Sekreterare : Peter Dellgran, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Helen Dryler, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Felipe Estrada, fil.dr., fr.o.m. 2000-09-20 t.o.m. 2001-10-31
Sekreterare : Gunilla Fredriksson, fr.o.m. 1999-04-01 t.o.m. 1999-12-31
Sekreterare : Michael Gähler, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Mia Hultin, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-02-29
Sekreterare : Martin Hörnqvist, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 2001-05-31
Sekreterare : Tommy Lundström, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-01-31
Sekreterare : Anders Nilsson, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-02-28
Sekreterare : Ola Sjöberg, fr.o.m. 2001-01-29 t.o.m. 2001-10-28
Sekreterare : Gun-Britt Trydegård, fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-06-30
Sekreterare : Anna Öström, fr.o.m. 2000-02-07 t.o.m. 2000-10-06

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman