Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (N 1999:09) om översyn av bestämmelserna inom fordonsområdet m.m.

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (N 1999:09) om översyn av bestämmelserna inom fordonsområdet m.m. [ Avslutad 2001 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 2 ♂ 6 ) :

Valter Nilsson  []  ( Särskild utredare )
Fredrik Ahlén  []  ( Expert )
Kjell Bäckman  []  ( Expert )
Anders Lindberg  []  ( Expert )
Bengt Magnusson  []  ( Expert )
Frans van der Rijst  []  ( Expert )
Jennie Bontell  []  ( Sekreterare )
Ewa Hagard Linander  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (N 1999:09) om översyn av bestämmelserna inom fordonsområdet m.m.
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 2001
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-08-26
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:66
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2001:29 Fordonslag m.m. - fordons beskaffenhet och utrustning, - besiktiningar och inspektioner, - Vägverkets vägtrafikolycksregister
Medverkande :
Särskild utredare : Valter Nilsson, kammarrättslagman, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Fredrik Ahlén, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-14 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Kjell Bäckman, avdelningschef, fr.o.m. 1999-09-14 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Anders Lindberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-09-14 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Bengt Magnusson, jurist, fr.o.m. 1999-09-14 t.o.m. 2001-03-31
Expert : Frans van der Rijst, ingenjör, fr.o.m. 1999-09-14 t.o.m. 2001-03-31
Sekreterare : Jennie Bontell, fr.o.m. 1999-10-01 t.o.m. 2000-09-30
Sekreterare : Ewa Hagard Linander, kammarrättsassessor, fr.o.m. 2000-08-28 t.o.m. 2001-04-23

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman