Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Delegationen för industrisamhällets kulturarv (Ku 1999:06)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Delegationen för industrisamhällets kulturarv (Ku 1999:06) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:67 Industrisamhällets kulturarv [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 6 ♂ 8 ) :

Jan Rydh  []  ( Ordförande )
Majgull Axelsson  []  ( Ledamot )
Kristian Berg  []  ( Ledamot )
Kjersti Bosdotter  []  ( Ledamot )
Erik Hofrén  []  ( Ledamot )
Orvar Nyquist  []  ( Ledamot )
Birgitta Svensson  []  ( Ledamot )
Erik Wegraeus  []  ( Ledamot )
Lars Amréus  []  ( Expert )
Monica Fundin  []  ( Expert )
Katja Wahlsten  []  ( Expert )
Lennart Edlund  []  ( Sekreterare )
Lars-Eric Jönsson  []  ( Sekreterare )
Barbro Gren  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Delegationen för industrisamhällets kulturarv (Ku 1999:06)


Beteckning : Ku 1999:06
Departement : Kulturdepartementet
Senast ändrad : 2003-03-05
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1999-07-01
Direktiv för delegationen se dir. 1999:60
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Rydh, Jan, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-08-15
Ledamot : Axelsson, Majgull, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-06-30
Ledamot : Berg, Kristian, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-06-30
Ledamot : Bosdotter, Kjersti, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-06-30
Ledamot : Hofrén, Erik, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-06-30
Ledamot : Nyquist, Orvar, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-06-30
Ledamot : Svensson, Birgitta, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-06-30
Ledamot : Wegraeus, Erik, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-06-30
Expert : Amréus, Lars, fr.o.m. 1999-11-04 t.o.m. 2000-11-28
Expert : Fundin, Monica, fr.o.m. 2000-11-29 t.o.m. 2001-11-12
Expert : Wahlsten, Katja, fr.o.m. 2001-11-13 t.o.m. 2002-06-30
Sekreterare : Edlund, Lennart, fr.o.m. 2001-02-01 t.o.m. 2002-08-15
Sekreterare : Jönsson, Lars-Eric, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2001-01-31
Bitr. sekreterare : Gren, Barbro, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2002-06-30

Rapporter

SOU 2002:67Industrisamhällets kulturarv, slutbetänkande

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman