Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om skiljandet av Moderna museet från Statenskonstmuseer (Ku 1999:03)

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om skiljandet av Moderna museet från Statenskonstmuseer (Ku 1999:03) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Kulturdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 7 st. ♀ 3 ♂ 4 ) :

Peder Törnvall  []  ( Särskild utredare )
Karin Craftman  []  ( Expert )
Lars Lindholm  []  ( Expert )
Ylva Mannervik  []  ( Expert )
Agneta Modig Tham  []  ( Expert )
Martin Sundin  []  ( Expert )
Lennart Brege  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om skiljandet av Moderna museet från Statenskonstmuseer (Ku 1999:03)
Departement : Kulturdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-03-11
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:22
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
1999-04-29 PM om skiljande av Moderna museet från Statens konstmuseer
1999-05-18 PM om förslag till instruktion för Moderna museet samt förslag till följdändringar i instruktionen för Statens konstmuseer
1999-06-30 Slutrapport om skiljande av Moderna museet från Statens konstmuseer
Medverkande :
Särskild utredare : Peder Törnvall, generaldirektör, fr.o.m. 1999-03-11 t.o.m. 1999-07-09
Expert : Karin Craftman, förvaltningschef, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 1999-07-09
Expert : Lars Lindholm, förhandlingssekreterare, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 1999-07-09
Expert : Ylva Mannervik, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 1999-07-09
Expert : Agneta Modig Tham, administrativ chef, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 1999-07-09
Expert : Martin Sundin, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-03-22 t.o.m. 1999-07-09
Sekreterare : Lennart Brege, fr.o.m. 1999-03-18 t.o.m. 1999-07-09

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman