Hem: Teman: Offentliga utredningar:

1999 års rättegångsutredning (Ju 1999:11)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

1999 års rättegångsutredning (Ju 1999:11) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 3 ♂ 5 ) :

Karl-Gunnar Ekeberg  []  ( Särskild utredare )
Claes Borgström  []  ( Expert )
Lars Eklycke  []  ( Expert )
Peter Fitger  []  ( Expert )
MariAnne Olsson  []  ( Expert )
Guntra Åhlund  []  ( Expert )
Bertil Sundin  []  ( Sekreterare )
Elisabet Fura-Sandström  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

1999 års rättegångsutredning (Ju 1999:11)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-07-01
Direktiv för utredningen, se dir, 1999:62
Lokal : Regeringskansliets utredningsavdelning, Kvareret Spektern,Regeringsgatan 30-32, 103 33 STOCKHOLM, tel. direktval 08-405 21 72 (Sundin)
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2000:70 Beslut om rättspsykiatrisk undersökning - Problem och lösningar - delbetänkande
SOU 2001:103 En modernare rättegång
Medverkande :
Särskild utredare : Karl-Gunnar Ekeberg, lagman, fr.o.m. 1999-07-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Claes Borgström, jämställdhetsombudsman, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Lars Eklycke, hovrättspresident, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Peter Fitger, professor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2002-01-31
Expert : Elisabeth Fura-Sandström, advokat, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2002-01-31
Expert : MariAnne Olsson, jur.kand., fr.o.m. 2001-01-01 t.o.m. 2001-06-30
Expert : Guntra Åhlund, överåklagare, fr.o.m. 1999-10-25 t.o.m. 2002-01-31
Sekreterare : Bertil Sundin, hovrättsassessor, fr.o.m. 1999-09-01 t.o.m. 2002-01-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman