: : :

Gränsövervakningsutredningen (Fö 1999:07)

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Gränsövervakningsutredningen (Fö 1999:07) [ Avslutad 2002 ]

Offentlig utredning under Försvarsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 2002:4 Gränsövervakning under höjd beredskap [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 10 st. ♀ 1 ♂ 9 ) :

Rolf Holmquist  []  ( Särskild utredare )
Mikael Andersson  []  ( Expert )
Bo Hultin  []  ( Expert )
Marie Jacobsson  []  ( Expert )
Erik Mosesson  []  ( Expert )
Anders Olofsson  []  ( Expert )
Åke Samuelsson  []  ( Expert )
Magnus D. Sandbu  []  ( Expert )
Staffan Schyberg  []  ( Expert )
Tomas Alvå  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Gränsövervakningsutredningen (Fö 1999:07)
Departement : Försvarsdepartementet
Status : Avslutad 2002
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1999-12-02
Direktiv för utredningen, se dir. 1999:97 och dir. 2001:19
Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 2002:4 Gränsövervakning under höjd beredskap
Medverkande :
Särskild utredare : Rolf Holmquist, generaldirektör, fr.o.m. 2001-02-15
Expert : Mikael Andersson, rättssakkunnig, fr.o.m. 2001-04-19
Expert : Bo Hultin, överste, fr.o.m. 2001-02-15
Expert : Marie Jacobsson, ämnesråd, fr.o.m. 2001-02-15
Expert : Erik Mosesson, revisionssekreterare, fr.o.m. 2001-02-15
Expert : Anders Olofsson, poliskommissarie, fr.o.m. 2001-02-15
Expert : Åke Samuelsson, byrådirektör, fr.o.m. 2001-02-15
Expert : Magnus D. Sandbu, försvarsjurist, fr.o.m. 2001-02-15
Expert : Staffan Schyberg, verksjurist, fr.o.m. 2001-02-15
Sekreterare : Tomas Alvå, hovrättsassessor, fr.o.m. 2001-02-15

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman