Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén för distansutbildningsmyndighet i Härnösand (U 1998:03)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén för distansutbildningsmyndighet i Härnösand (U 1998:03) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 9 ♂ 7 ) :

Lars Göransson  []  ( Ordförande )
Britt-Marie Ekengren  []  ( Ledamot )
Anders Flodström  []  ( Ledamot )
Mona Hillman Pinheiro  []  ( Ledamot )
Ewa Magnusson  []  ( Expert )
Bengt Niska  []  ( Ledamot )
Göran Petersson  []  ( Ledamot )
Björn Garefelt  []  ( Sakkunnig )
Anna Carlsson  []  ( Expert )
Eva Johannesson  []  ( Expert )
Hans Wallberg  []  ( Expert )
Mikael Andersson  []  ( Sekreterare )
Agneta Charpentier  []  ( Sekreterare )
Margareta Gisselberg  []  ( Sekreterare )
Berit Jigvall  []  ( Assistent )
Karin Perers  []  ( Ledamot )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén för distansutbildningsmyndighet i Härnösand (U 1998:03)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-05-20
Direktiv för kommittén, se dir. 1998:44.
Lokal : Birger Jarls torg 5, 103 33 STOCKHOLM
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Lars Göransson, departementsråd, fr.o.m. 1998-06-30 t.o.m. 1999-08-31
Ledamot : Britt-Marie Ekengren, utbildningsdirektör, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Anders Flodström, rektor, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1998-11-24
Ledamot : Mona Hillman Pinheiro, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Ewa Magnusson, utbildningsdirektör, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Bengt Niska, utbildningsledare, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Karin Peres, skribent, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Ledamot : Göran Petersson, universitetslektor, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Sakkunnig : Björn Garefelt, projektledare, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Anna Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1998-10-26
Expert : Eva Johannesson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-10-27 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Ewa Magnusson, utbildningsdirektör, fr.o.m. 1999-05-01 t.o.m. 1999-06-30
Expert : Hans Wallberg, driftchef, fr.o.m. 1998-08-18 t.o.m. 1999-06-30
Sekreterare : Mikael Andersson, ämnessakkunnig, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 1999-08-31
Sekreterare : Agneta Charpentier, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-07-01 t.o.m. 1999-08-31
Sekreterare : Margareta Gisselberg, fortbildningsledare, fr.o.m. 1998-08-01 t.o.m. 1999-08-31
Assistent : Berit Jigvall, fr.o.m. 1999-01-01 t.o.m. 1999-08-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman