Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (M 1998:04) Samordning av lokalt Agenda 21-arbete

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (M 1998:04) Samordning av lokalt Agenda 21-arbete [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 9 ♂ 11 ) :

Rolf Lindell  []  ( Särskild utredare )
Svante Axelsson  []  ( Expert )
Urban Boije af Gennäs  []  ( Expert )
Lars Fladvad  []  ( Expert )
Tomas Gustafsson  []  ( Expert )
Peter Hultqvist  []  ( Expert )
Gunnar Landborn  []  ( Expert )
Marie Larsson  []  ( Expert )
Peter Larsson  []  ( Expert )
Per-Olof Persson  []  ( Expert )
Inger Strömdahl  []  ( Expert )
Elisabet Söderström  []  ( Expert )
Gunilla Uvhagen  []  ( Expert )
Charles Wadbro  []  ( Expert )
Katja Wahlsten  []  ( Expert )
Margit Viklund  []  ( Expert )
Micael Hagman  []  ( Sekreterare )
Sophie Ljungberg  []  ( Sekreterare )
Micaela Schulman  []  ( Sekreterare )
Karin Bradley  []  ( Bitr. sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (M 1998:04) Samordning av lokalt Agenda 21-arbete
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-04-02
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:25 och dir. 1999:37.
Lokal : Regeringsgatan 30-32. Postadress: 103 33 STOCKHOLM, tel. växel405 10 00
Utredningens uppdrag upphörde den 15 juni 2000 då regeringen beslutade om tillsättning av en nationalkommitté för genomförande och vidareutveckling av Agenda 21 och Habitatagendan. Se M 2000:02.
Medverkande :
Särskild utredare : Rolf Lindell, departementsråd, fr.o.m. 1998-05-01 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Svante Axelsson, fr.o.m. 1998-08-17 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Urban Boije af Gennäs, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Lars Fladvad, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Tomas Gustafsson, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Peter Hultqvist, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Gunnar Landborn, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-08-26
Expert : Marie Larsson, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Peter Larsson, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Per-Olof Persson, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Inger Strömdahl, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Elisabet Söderström, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Gunilla Uvhagen, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Expert : Charles Wadbro, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Katja Wahlsten, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-02-01 t.o.m. 2000-06-30
Expert : Margit Viklund, fr.o.m. 1998-06-22 t.o.m. 2000-06-13
Sekreterare : Micael Hagman, fr.o.m. 1999-08-01 t.o.m. 2002-06-30
Sekreterare : Sophie Ljungberg, fr.o.m. 1999-08-09 t.o.m. 2002-06-30
Sekreterare : Micaela Schulman, departementssekreterare, fr.o.m. 2000-01-01 t.o.m. 2000-06-13
Bitr. sekreterare : Karin Bradley, studerande, fr.o.m. 2000-04-17 t.o.m. 2000-05-05
Bitr. sekreterare : Karin Bradley, studerande, fr.o.m. 2000-05-29 t.o.m. 2000-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman