: : :

Utredningen (K 1998:07) om behov av informations- och kommunikationsteknisk infrastruktur

Offentlig utredning under Näringsdepartementet (tillsatt av Kommunikationsdepartementet)

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (K 1998:07) om behov av informations- och kommunikationsteknisk infrastruktur [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet (tillsatt av Kommunikationsdepartementet)

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:85 Bredband för tillväxt i hela landet [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 6 st. ♀ 2 ♂ 4 ) :

Jan Grönlund  []  ( Särskild utredare )
Jan Berner  []  ( Expert )
Ingela Englund  []  ( Expert )
Fredrik Sand  []  ( Expert )
Arne Granholm  []  ( Sekreterare )
Lena Hägglöf  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (K 1998:07) om behov av informations- och kommunikationsteknisk infrastruktur


Beteckning : K 1998:07
Departement : Näringsdepartementet
Senast ändrad : 2000-03-14
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1998-07-23
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:61.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Särskild utredare : Grönlund, Jan, fr.o.m. 1998-07-23 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Berner, Jan, fr.o.m. 1998-12-18 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Englund, Ingela, fr.o.m. 1999-01-28 t.o.m. 1999-08-31
Expert : Sand, Fredrik, fr.o.m. 1999-03-23 t.o.m. 1999-08-31
Sekreterare : Granholm, Arne, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 1999-09-30
Sekreterare : Hägglöf, Lena, fr.o.m. 1998-10-12 t.o.m. 1999-06-27

Rapporter

SOU 1999:85Bredband för tillväxt i hela landet – Närings-, regional- och välfärdspolitiska aspekter på IT-infrastrukturen

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman