Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Småhusutredningen (Ju 1998:05)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Småhusutredningen (Ju 1998:05) [ Avslutad 2000 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 18 st. ♀ 6 ♂ 12 ) :

Birgitta Widebäck  []  ( Särskild utredare )
Peter Broström  []  ( Sakkunnig )
Nils Cederstierna  []  ( Sakkunnig )
Per Eklund  []  ( Sakkunnig )
Anders Lönnberg  []  ( Sakkunnig )
Ann-Christine Christensson  []  ( Expert )
Perry Fredriksson  []  ( Expert )
Kjell Jutehammar  []  ( Expert )
Kenneth Kanckos  []  ( Expert )
Charlotte Lagersten  []  ( Expert )
Björn Lars Larson  []  ( Expert )
Fredrik Mörtberg  []  ( Expert )
Hans Sundström  []  ( Expert )
Carin Wahren  []  ( Expert )
Fredrik Forssman  []  ( Sekreterare )
Lena Dalman  []  ( Expert )
Kristiina Kosunen Eriksson  []  ( Expert )
Thomas Kruuse  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Småhusutredningen (Ju 1998:05)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 2000
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande : 1998-09-24
Direktiv för utredningen, se dir. 1998:80 och dir. 1999:111.
Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Särskild utredare : Birgitta Widebäck, hovrättslagman, fr.o.m. 1998-09-24 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Peter Broström, departementssekreterare, fr.o.m. 1999-11-15 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Nils Cederstierna, ämnesråd, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Per Eklund, ställföreträdande konsumentombudsman, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-12-31
Sakkunnig : Anders Lönnberg, kansliråd, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Ann-Christine Christensson, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 1999-10-19
Expert : Lena Dahlman, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-01-14 t.o.m. 1999-09-05
Expert : Perry Fredriksson, direktör, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Kjell Jutehammar, direktör, fr.o.m. 1999-03-01 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Kenneth Kanckos, chefsjurist, fr.o.m. 1999-10-20 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Kristiina Kosunen-Eriksson, expert, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Thomas Kruse, jur.kand., fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Charlotte Lagersten, förbundsjurist, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Björn Lars Larson, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Fredrik Mörtberg, förbundsjurist, fr.o.m. 1999-09-06 t.o.m. 2000-12-31
Expert : Hans Sundström, verkst. direktör, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 1999-02-28
Expert : Carin Wahren, enhetschef, fr.o.m. 1998-11-02 t.o.m. 2000-12-31
Sekreterare : Fredrik Forssman, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-10-01 t.o.m. 2000-12-07

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman