Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (UD 1997:02) om ansvarsfördelningen vid verkställighet av avvisnings- och utvisningsbeslut samt inre utlänningskontroll

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (UD 1997:02) om ansvarsfördelningen vid verkställighet av avvisnings- och utvisningsbeslut samt inre utlänningskontroll [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Utrikesdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 3 ♂ 6 ) :

Barbro Thorblad  []  ( Ordförande )
Anita Glad  []  ( Expert )
Lars Påhlsson  []  ( Expert )
Hans Rosenqvist  []  ( Expert )
Håkan Sandesjö  []  ( Expert )
Göran Stenbäck  []  ( Expert )
Eva Ulfvebrand  []  ( Expert )
Björn Vestin  []  ( Expert )
Thomas Wetterlundh  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (UD 1997:02) om ansvarfördelningen vid verkställighet av avvisnings- och utvisningsbeslut samt inre utlänningskontroll
Departement : Utrikesdepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för ändrats genom regeringsbeslut 1997-06-12. Uppdraget är därmed slutfört.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:128 Verkställighet och kontroll i utlänningsärenden. Direktivens tidsramar har ändrats genom regeringsbeslut 1997-06-12. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Barbro Thorblad, chefsrådman, fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-10-01
Expert : Anita Glad, kammaråklagare, fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-10-01
Expert : Lars Påhlsson, kansliråd, fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-10-01
Expert : Hans Rosenqvist, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-10-01
Expert : Håkan Sandesjö, ordförande, fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-10-01
Expert : Göran Stenbäck, chef, fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-10-01
Expert : Eva Ulfvebrand, jur.kand., fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-10-01
Expert : Björn Vestin, distriktschef, fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-10-01
Sekreterare : Thomas Wetterlundh, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-02-04 t.o.m. 1997-10-22

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman