Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén (S 1997:13) för bildandet av Västra Götalands läns allmänna försäkringskassa

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén (S 1997:13) för bildandet av Västra Götalands läns allmänna försäkringskassa [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Socialdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 5 ♂ 10 ) :

Ulla Y. Gustafsson  []  ( Ordförande )
Hasse Andersson  []  ( Ledamot )
Lars Gunnar Boström  []  ( Ledamot )
Marianne Carlström  []  ( Ledamot )
Eva Eriksson  []  ( Ledamot )
Bengt Johansson  []  ( Ledamot )
Lennart Nilsson  []  ( Ledamot )
Kenth Skårvik  []  ( Ledamot )
Göran Geiryd  []  ( Sakkunnig )
Jan Nordlund  []  ( Sakkunnig )
Bertil Thorslund  []  ( Sakkunnig )
Ulf Dragovski  []  ( Expert )
Helena Persson  []  ( Expert )
Per Gustafsson  []  ( Ledamot )
Carina Krantz Rönnqvist  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén (S 1997:13) för bildandet av Västra Götalands läns allmänna försäkringskassa
Departement : Socialdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:94.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:149 Att bilda försäkringskassa i Västra Götaland. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulla Y. Gustafsson, ombudsman, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Hasse Andersson, ombudsman, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Lars Gunnar Boström, marknadschef, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Marianne Carlström, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Eva Eriksson, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Per Gustavsson, informationschef, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Bengt Johansson, lantbrukare, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Lennart Nilsson, led. av riksdagen /s, fr.o.m. 1997-07-01
Ledamot : Kenth Skårvik, led. av riksdagen /fp, fr.o.m. 1997-07-01
Sakkunnig : Göran Geiryd, utredningschef, fr.o.m. 1997-07-01
Sakkunnig : Jan Nordlund, avdelningschef, fr.o.m. 1997-07-01 t.o.m. 1997-08-31
Sakkunnig : Bertil Thorslund, enhetschef, fr.o.m. 1997-09-01
Expert : Ulf Dragovski, ombudsman, fr.o.m. 1997-10-10
Expert : Helena Persson, ombudsman, fr.o.m. 1997-10-10
Sekreterare : Carina Krantz, planeringsledare, fr.o.m. 1997-09-01 t.o.m. 1998-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman