Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om aktiekapital och redovisning i utländsk valuta (Ju 1997:06)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om aktiekapital och redovisning i utländsk valuta (Ju 1997:06) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 6 ♂ 14 ) :

Catharina Abrahamsson  []  ( Sakkunnig )
Sten Andersson  []  ( Sakkunnig )
Peter Broberg  []  ( Sakkunnig )
Eva Carlsson  []  ( Sakkunnig )
Peter Fredby  []  ( Sakkunnig )
Tord Gransbo  []  ( Sakkunnig )
Bo Lindén  []  ( Sakkunnig )
Karin Lindgren  []  ( Sakkunnig )
Fredrik Lundqvist  []  ( Sakkunnig )
Bengt-Allan Mettinger  []  ( Sakkunnig )
Sylvia Schwaag  []  ( Sakkunnig )
Hovick Shahnazarian  []  ( Sakkunnig )
Jan Bökmark  []  ( Expert )
Margit Knutsson  []  ( Expert )
Birger Moström  []  ( Expert )
Jan Siling  []  ( Expert )
Rolf Skog  []  ( Expert )
Sören Wallin  []  ( Expert )
Anna-Karin Winroth  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om aktiekapital och redovisning i utländsk valuta (Ju 1997:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:76 och dir. 1998:28.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:136 Redovisning av aktiekapital i EURO Utredningen beräknas avsluta sitt arbete i första etappen senast den 19 december 1997 och i andra etappen den 30 november 1998.
Medverkande :
Bo Svensson, justitieråd, fr.o.m. 1997-06-17 t.o.m. 1998-11-30
Sakkunnig : Catharina Abrahamsson, kammarrättsassessor, fr.o.m. 1998-05-20 t.o.m. 1998-11-30
Sakkunnig : Sten Andersson, departementsråd, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-11-30
Sakkunnig : Peter Broberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1998-02-20 t.o.m. 1998-05-19
Sakkunnig : Eva Carlsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-20 t.o.m. 1998-11-30
Sakkunnig : Peter Fredby, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 1998-11-30
Sakkunnig : Tord Gransbo, kansliråd, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-03-17
Sakkunnig : Bo Lindén, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-11-30
Sakkunnig : Karin Lindgren, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1997-10-21
Sakkunnig : Fredrik Lundqvist, departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-20 t.o.m. 1998-11-30
Sakkunnig : Bengt-Allan Mettinger, redovisningschef, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 1998-11-30
Sakkunnig : Sylvia Schwaag, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-10-22 t.o.m. 1998-11-30
Sakkunnig : Hovick Shahnazarian, fil.dr. departementssekreterare, fr.o.m. 1998-02-20 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Jan Bökmark, direktör, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-03-17
Expert : Margit Knutsson, förbundsjurist, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Birger Moström, civilekonom, fr.o.m. 1998-04-20 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Jan Siling, bankdirektör, fr.o.m. 1998-03-18 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Rolf Skog, ekon.lic. och jur.kand., fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-11-30
Expert : Sören Wallin, kanslichef, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1998-11-30
Sekreterare : Anna-Karin Winroth, hovrättsassessor, fr.o.m. 1997-08-25 t.o.m. 1998-11-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman