Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Advokatkommittén (Ju 1997:03)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Advokatkommittén (Ju 1997:03) [ Avslutad 1999 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1997:39 Tillsynen över advokatväsendet m.m.

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1999:31 Tillsyn över advokater m.m. [ pdf |Paragraftecken|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 17 st. ♀ 9 ♂ 8 ) :

Anita Werner  []  ( Ordförande )
Sigvard Beck-Friis  []  ( Ledamot )
Marie Berggren  []  ( Ledamot )
Anders G. Högmark  []  ( Ledamot )
Margareta Sandgren  []  ( Ledamot )
Ingrid Skeppstedt  []  ( Ledamot )
Barbro Tengström  []  ( Ledamot )
Erik Wassén  []  ( Ledamot )
Sven Andersson  []  ( Expert )
Lars Bentelius  []  ( Expert )
Gunnar Ljungman  []  ( Expert )
Lena Marcusson  []  ( Expert )
Ragnar Palmkvist  []  ( Expert )
Göran Persson  []  ( Expert )
Barbro Thorblad  []  ( Expert )
Marianne Åbyhammar  []  ( Expert )
Cecilia Persson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Advokatkommittén (Ju 1997:03)


Beteckning : Ju 1997:03
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 2000-03-06
Status : Avslutad 1999
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den: 1997-02-20
Direktiv för kommittén, se dir. 1997:39.
Lokal :
Uppdraget är därmed slutfört.

Sammansättning


Ordförande : Werner, Anita, fr.o.m. 1997-06-02 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Beck-Friis, Sigvard, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Berggren, Marie, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Högmark, Anders G., fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Sandgren, Margareta, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Skeppstedt, Ingrid, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Tengström, Barbro, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Ledamot : Wassén, Erik, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Andersson, Sven, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Bentelius, Lars, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Ljungman, Gunnar, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Marcusson, Lena, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Palmkvist, Ragnar, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Persson, Göran, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Thorblad, Barbro, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Expert : Åbyhammar, Marianne, fr.o.m. 1997-08-01 t.o.m. 1999-03-31
Sekreterare : Persson, Cecilia, fr.o.m. 1997-08-18 t.o.m. 1999-04-30

Rapporter

SOU 1999:31Tillsyn över advokater m.m.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman