Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen om bildandet av en ekonomistyrningsmyndighet (Fi1997:15)

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen om bildandet av en ekonomistyrningsmyndighet (Fi1997:15) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Finansdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1997:122 Bildandet av en ekonomistyrningsmyndighet

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 6 ♂ 9 ) :

Lotta Karle  []  ( Sakkunnig )
Claes Sonnerby  []  ( Sakkunnig )
Lena Westin  []  ( Sakkunnig )
Mats Filipsson  []  ( Expert )
Per-Erik Grundberg  []  ( Expert )
Erik Nymansson  []  ( Expert )
Torbjörn Wikland  []  ( Expert )
Lars Sjödahl  []  ( Expert )
Kerstin Andersson  []  ( Sekreterare )
Maria Kain  []  ( Sekreterare )
Bo Svanlind  []  ( Sekreterare )
Eva Wern  []  ( Sekreterare )
Mats Wikström  []  ( Sekreterare )
Astrid Nensén Uggla  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen om bildandet av en ekonomistyrningsmyndighet (Fi1997:15)
Departement : Finansdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1997:122. Utredningen avslutade sitt arbete den 1 juli 1998 då Ekonomistyrningsverket bildades.
Medverkande :
Bo Jonsson, fr.o.m. 1997-10-30
Sakkunnig : Lotta Karle, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Claes Sonnerby, fr.o.m. 1997-11-24
Sakkunnig : Lena Westin, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Mats Filipsson, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Per-Erik Grundberg, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Astrid Nensén-Uggla, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Erik Nymansson, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Torbjörn Wikland, fr.o.m. 1997-11-24
Expert : Lars Sjödahl, fr.o.m. 1997-11-24
Sekreterare : Kerstin Andersson, fr.o.m. 1998-05-25 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Maria Kain, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Bo Svanlind, fr.o.m. 1998-06-01 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Eva Wern, fr.o.m. 1998-03-16 t.o.m. 1998-06-29
Sekreterare : Mats Wikström, fr.o.m. 1997-12-01 t.o.m. 1998-06-29

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman