Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Arbetsgruppen för samverkan kring arbetet med skolans värdegrund (U 1996:H)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Arbetsgruppen för samverkan kring arbetet med skolans värdegrund (U 1996:H) [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 10 ♂ 5 ) :

Eva Johansson  []  ( Ordförande )
Lars Alexandersson  []  ( Ledamot )
Agneta Björklund  []  ( Ledamot )
Agneta Bäcklund  []  ( Ledamot )
Bengt Harju  []  ( Ledamot )
Lisa Ingestad  []  ( Ledamot )
Anna-Märta Israelsson  []  ( Ledamot )
Anita Jonstrand  []  ( Ledamot )
Eva Karlsson  []  ( Ledamot )
Olle Norgren  []  ( Ledamot )
Helena Pentinsaari  []  ( Ledamot )
Catharina Wettergren  []  ( Ledamot )
Sigbrit Wollbrand  []  ( Ledamot )
Dick Öqvist  []  ( Ledamot )
John Evertsson  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Arbetsgruppen för samverkan kring arbetet med skolans värdegrund (U 1996:H)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1997
Utredningen har avgett :
Ds 1997:57 En värdegrundad skola - idéer om samverkan och möjligheter. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Eva Johansson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Lars Alexandersson, byråchef, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Agneta Björklund, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Agneta Bäcklund, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Bengt Harju, byrådirektör, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Lisa Ingestad, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Anna-Märta Israelsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Anita Jonstrand, sekreterare, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Eva Karlsson, enhetschef, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Olle Norgren, undervisningsråd, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Helena Pentinsaari, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Catharina Wettergren, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Sigbrit Wollbrand, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Ledamot : Dick Öqvist, kommissarie, fr.o.m. 1996-11-12 t.o.m. 1997-06-30
Sekreterare : John Evertsson, undervisningsråd, fr.o.m. 1997-11-12 t.o.m. 1997-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman