Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén för Malmö högskola (U 1996:06)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén för Malmö högskola (U 1996:06) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1996:74 Organisationskommitté för Malmö högskola

Medverkande i utredningen ( 24 st. ♀ 10 ♂ 14 ) :

Göran Löfdahl  []  ( Ordförande )
Johanna Esseveld  []  ( Ledamot )
Cristina Glad  []  ( Ledamot )
Percy Liedholm  []  ( Ledamot )
Jan S. Nilsson  []  ( Ledamot )
Kerstin Paulsson  []  ( Ledamot )
Ilmar Reepalu  []  ( Ledamot )
Svante Holgersson  []  ( Ordförande )
Tomas Lidman  []  ( Expert )
Jöran Lindvall  []  ( Expert )
Gunnel Stenqvist  []  ( Expert )
Lennart Andersson  []  ( Expert )
Christine Axelsson  []  ( Expert )
Mårten Carlsson  []  ( Expert )
Lars Engkvist  []  ( Expert )
Sven-Olof Isacsson  []  ( Expert )
Christina Rogestam  []  ( Expert )
Torbjörn Lindqvist  []  ( Ordförande )
Wanda Klintberg  []  ( Huvudsekreterare )
Sten Dellby  []  ( Sekreterare )
Inger Lindstedt  []  ( Sekreterare )
Kurt Strömberg  []  ( Sekreterare )
Margareta Troein  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén för Malmö högskola (U 1996:06)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1996:74. Slutredovisning den 30 juni 1998 Dnr U98/2711/UH Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Göran Löfdahl, statssekreterare, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Johanna Esseveld, docent, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Cristina Glad, direktör, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Percy Liedholm, vice ordförande, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Jan S. Nilsson, professor, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Kerstin Paulsson, civilingenjör, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Ledamot : Ilmar Reepalu, ordförande, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Svante Holgersson, direktör, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Tomas Lidman, riksbibliotekarie, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Jöran Lindvall, museichef, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Gunnel Stenqvist, departementsråd, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Lennart Andersson, professor, fr.o.m. 1996-11-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Christine Axelsson, kommunalråd, fr.o.m. 1996-11-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Mårten Carlsson, professor, fr.o.m. 1996-11-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Lars Engkvist, direktör, fr.o.m. 1996-11-15 t.o.m. 1998-03-31
Expert : Sven-Olof Isacsson, professor, fr.o.m. 1996-11-15 t.o.m. 1998-06-30
Expert : Christina Rogestam, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-11-15 t.o.m. 1998-06-30
Ordförande : Svante Holgersson, lokalförsörjning och, fr.o.m. 1996-11-15 t.o.m. 1998-06-30
Ordförande : Torbjörn Lindqvist, studerande, fr.o.m. 1996-12-05 t.o.m. 1998-06-30
Huvudsekreterare : Wanda Klintberg, akademiräntmästare, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30
Sekreterare : Sten Dellby, byrådirektör, fr.o.m. 1996-12-01
Sekreterare : Inger Lindstedt, universitetsadjunkt, fr.o.m. 1996-11-01
Sekreterare : Kurt Strömberg, fr.o.m. 1996-10-30
Sekreterare : Margareta Troein, assistent, fr.o.m. 1996-12-01
Lucie Mandaus, departementssekreterare, fr.o.m. 1996-10-30 t.o.m. 1998-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman