Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (M 1996:03) om avrinningsområden

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (M 1996:03) om avrinningsområden [ Avslutad 1997 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 20 st. ♀ 6 ♂ 14 ) :

Ulrika Askling  []  ( Expert )
Maja Brandt  []  ( Expert )
Anders Berntel  []  ( Expert )
Per-Olov Davidsson  []  ( Expert )
Magnus Fröberg  []  ( Expert )
Lena Gipperth  []  ( Expert )
Arne Gustafsson  []  ( Expert )
Jan Gustavsson  []  ( Expert )
Helen Holm  []  ( Expert )
Arne Joelsson  []  ( Expert )
Jan Johansson  []  ( Expert )
Per Lagerud  []  ( Expert )
Hans Leghammar  []  ( Expert )
Sören Persson  []  ( Expert )
Lotten Sjölander  []  ( Expert )
Lars-Erik Wretblad  []  ( Expert )
Björn Larsson  []  ( Sekreterare )
Björn Rehnlund  []  ( Sekreterare )
Yngve Malmqvist  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (M 1996:03) om avrinningsområden
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1997
Direktiv för se dir. 1996:57.
Utredningen har avgett :
SOU 1997:99 En ny vattenadministration Vatten är livet. Delbetänkande
SOU 1997:155 Miljösamverkan i vattenvården. Slutbetänkande. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Eva Eriksson, led. av riksdagen, fr.o.m. 1996-09-17 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Ulrika Askling, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Maja Brandt, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Anders Berntel, departementssekreterare, fr.o.m. 1997-01-02 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Per-Olov Davidsson, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Magnus Fröberg, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Lena Gipperth, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Arne Gustafsson, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Jan Gustavsson, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Helen Holm, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-01-01
Expert : Arne Joelsson, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Jan Johansson, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Per Lagerud, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Hans Leghammar, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Yngve Malmvist, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Sören Persson, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-19
Expert : Lotten Sjölander, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Expert : Lars-Erik Wretblad, fr.o.m. 1996-11-28 t.o.m. 1997-10-31
Sekreterare : Björn Larsson, t.o.m. 1997-11-23
Sekreterare : Björn Rehnlund, t.o.m. 1997-11-23

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman