Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Bulvanutredningen (Ju 1996:06)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Bulvanutredningen (Ju 1996:06) [ Avslutad 1998 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 4 ♂ 8 ) :

Gunnar Berg  []  ( Expert )
Ragnar Boman  []  ( Expert )
Anna-Lena Dahlqvist  []  ( Expert )
Gun Jeanette Eriksson  []  ( Expert )
Greger Lundmark  []  ( Expert )
Ulla Lundquist  []  ( Expert )
Per Nordström  []  ( Expert )
Hans Ohlsson  []  ( Expert )
Björne Sjökvist  []  ( Expert )
Barbro Sköldebrand  []  ( Expert )
Mats Loberg  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Bulvanutredningen (Ju 1996:06)
Departement : Justitiedepartementet
Status : Avslutad 1998
Direktiv för se dir. 1996:55.
Utredningen har avgett :
SOU 1998:47 Bulvaner och annat. Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Johan Munck, justitieråd, fr.o.m. 1996-06-25 t.o.m. 1998-04-30
Expert : Gunnar Berg, advokat
Expert : Ragnar Boman, civilekonom, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1998-04-07
Expert : Anna-Lena Dahlqvist, statsåklagare, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1998-04-07
Expert : Gun Jeanette Eriksson, civilekonom, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1998-04-07
Expert : Greger Lundmark, advokat, fr.o.m. 1997-05-20 t.o.m. 1998-04-07
Expert : Ulla Lundquist, verkst. direktör, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1998-04-07
Expert : Per Nordström, chefsjurist, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1998-04-07
Expert : Hans Ohlsson, revisionsdirektör, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1998-04-07
Expert : Björne Sjökvist, skattedirektör, fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1998-04-07
Expert : Barbro Sköldebrand, fil.kand., fr.o.m. 1996-09-20 t.o.m. 1998-04-07
Sekreterare : Mats Loberg, hovrättsassessor, fr.o.m. 1996-08-01 t.o.m. 1998-05-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2022-12-17 av Sören Öman