Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén (U 1995:08) för ett EU-programkontor

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén (U 1995:08) för ett EU-programkontor [ Avslutad 1995 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 16 st. ♀ 4 ♂ 12 ) :

Ann-Christin Nykvist  []  ( Ledamot )
Bertil Bucht  []  ( Expert )
Bo Ericsson  []  ( Expert )
Boo Sjögren  []  ( Sekreterare )
Christian Råbergh  []  ( Expert )
Christina Hasselberg  []  ( Expert )
Hans Hellström  []  ( Expert )
Jonas Erkman  []  ( Expert )
Lars Eklund  []  ( Expert )
Lars Rekke  []  ( Ledamot )
Lil Ljunggren  []  ( Ordförande )
Marianne Skardéus  []  ( Expert )
Peter Mossfeldt  []  ( Expert )
Peter Nygårds  []  ( Ledamot )
Tommy Ohlström  []  ( Ledamot )
Klas Lenberg  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén (U 1995:08) för ett EU-programkontor
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1995:85.
Medverkande :
Ordförande : Lil Ljunggren, statssekreterare, fr.o.m. 1995-05-31 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Peter Nygårds, statssekreterare, fr.o.m. 1995-05-31 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Ann-Christin Nykvist, statssekreterare, fr.o.m. 1995-05-31 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Tommy Ohlström, statssekreterare, fr.o.m. 1995-05-31 t.o.m. 1995-06-30
Ledamot : Lars Rekke, statssekreterare, fr.o.m. 1995-05-31 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Bertil Bucht, kansliråd, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Lars Eklund, projektledare, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Bo Ericsson, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-15 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Jonas Erkman, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Christina Hasselberg, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Hans Hellström, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-15 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Klas Lénberg, COMETT- och ERASMUS-ansvarig, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Peter Mossfeldt, departementssekreterare, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Christian Råbergh, byrådirektör, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-06-30
Expert : Marianne Skardéus, undervisningsråd, fr.o.m. 1995-06-01 t.o.m. 1995-06-30
Sekreterare : Boo Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 1995-05-15 t.o.m. 1995-06-30

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman