Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Vetenskapliga kommittén (M 1994:03) för biologisk mångfald

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Vetenskapliga kommittén (M 1994:03) för biologisk mångfald [ Avslutad 1995 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Medverkande i utredningen ( 12 st. ♀ 5 ♂ 7 ) :

Per Wramner  []  ( Ordförande )
Ingemar Ahlén  []  ( Ledamot )
Lars Björk  []  ( Ledamot )
Ann-Mari Dock  []  ( Ledamot )
Torbjörn Ebenhard  []  ( Ledamot )
Carl Folke  []  ( Ledamot )
Lena Gustavsson  []  ( Ledamot )
Inga Hedberg  []  ( Ledamot )
Kerstin Johannesson  []  ( Ledamot )
Örjan Nilsson  []  ( Ledamot )
Mats Björklund  []  ( Sekreterare )
Linda Hedlund  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Vetenskapliga kommittén (M 1994:03) för biologisk mångfald
Departement : Miljödepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1994:51.
Medverkande :
Ordförande : Per Wramner, generaldirektör, fr.o.m. 1994-06-07
Ledamot : Ingemar Ahlén, professor, fr.o.m. 1994-07-01
Ledamot : Lars Björk, farmacie dr., fr.o.m. 1994-07-01
Ledamot : Roland von, professor, fr.o.m. 1994-07-01
Ledamot : Ann-Mari Dock, agronomie dr., fr.o.m. 1994-07-01
Ledamot : Torbjörn Ebenhard, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01
Ledamot : Carl Folke, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01
Ledamot : Lena Gustavsson, fil.dr., fr.o.m. 1994-07-01
Ledamot : Inga Hedberg, docent, fr.o.m. 1994-07-01
Ledamot : Kerstin Johannesson, docent, fr.o.m. 1994-07-01
Ledamot : Örjan Nilsson, docent, fr.o.m. 1994-07-01
Ledamot : Gunilla A., ass. professor, fr.o.m. 1994-07-01
Sekreterare : Mats Björklund, docent, fr.o.m. 1994-11-01 t.o.m. 1994-12-31
Sekreterare : Linda Hedlund, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1995-04-01 t.o.m. 1995-12-31

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman