Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Delegationen (M 1994:01) för en miljöinriktad regionplanering i Skåne

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Delegationen (M 1994:01) för en miljöinriktad regionplanering i Skåne [ Avslutad 1995 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1995:62 Ett renat Skåne [ pdf|Ikon för riksdagen ]
Medverkande i utredningen ( 15 st. ♀ 5 ♂ 10 ) :

Bertil Fiskesjö  []  ( Ordförande )
Lars Erik Bengtsson  []  ( Ledamot )
Hans Blom  []  ( Ledamot )
Gerd Broberg  []  ( Ledamot )
Göran B:son  []  ( Ledamot )
Bengt-Göran Hansson  []  ( Ledamot )
Gunilla Hedesten  []  ( Ledamot )
Bertil Jönsson  []  ( Ledamot )
Bo Kristiansson  []  ( Ledamot )
Percy Nessling  []  ( Ledamot )
Eva Ollén  []  ( Ledamot )
Alva Wennerlund-Larsson  []  ( Ledamot )
Christina Wessling  []  ( Ledamot )
Ragnar Ohlson  []  ( Ledamot )
Thomas Terne  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Delegationen (M 1994:01) för en miljöinriktad regionplanering i Skåne


Beteckning : M 1994:01
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 1996-03-25
Status : Avslutad 1995
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1994:15. Delegationen av avgett (SOU 1995:62) Ett renat Skåne Uppdraget är därmed slutfört.
Lokal :
01

Sammansättning


Ordförande : Fiskesjö, Bertil, fr.o.m. 1994-03-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Bengtsson, Lars Erik, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Blom, Hans, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Broberg, Gerd, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : B:son, Göran, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Hansson, Bengt-Göran, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Hedesten, Gunilla, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Jönsson, Bertil, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Kristiansson, Bo, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Nessling, Percy, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Ollén, Eva, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Wennerlund-Larsson, Alva, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Wessling, Christina, fr.o.m. 1994-07-01 t.o.m. 1995-07-14
Ledamot : Ohlson, Ragnar, fr.o.m. 1994-04-08 t.o.m. 1995-07-14
Sekreterare : Terne, Thomas, fr.o.m. 1994-08-15 t.o.m. 1995-07-14

Rapporter

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman