: : :

Yttre gränskontrollutredningen (Ju 1994:02)

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Yttre gränskontrollutredningen (Ju 1994:02) [ Avslutad 1994 ]

Offentlig utredning under Justitiedepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:124 Varu- och personkontroll vid EU:s yttre gräns [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 0 ♂ 8 ) :

Christer Ekberg  []  ( Expert )
Leif Jennekvist  []  ( Expert )
Johan Montelius  []  ( Expert )
Alf Nilsson  []  ( Expert )
Staffan Schyberg  []  ( Expert )
Stefan Olsson  []  ( Sekreterare )
Claes Åkesson  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Yttre gränskontrollutredningen (Ju 1994:02)


Beteckning : Ju 1994:02
Departement : Justitiedepartementet
Senast ändrad : 1995-01-23
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:130
Lokal : Departementens utredningsavdelning, Lilla Kungsgatan 3, Box 347, 401 25 GÖTEBORG, tel. växel 031-105000, direktval 031-105103 (sekreteraren)
0

Sammansättning


Mattsson, Kjell A., fr.o.m. 1994-02-01 t.o.m. 1994-09-01
Expert : Ekberg, Christer, fr.o.m. 1994-02-04 t.o.m. 1994-09-01
Expert : Jennekvist, Leif, fr.o.m. 1994-02-04 t.o.m. 1994-09-01
Expert : Montelius, Johan, fr.o.m. 1994-02-04 t.o.m. 1994-09-01
Expert : Nilsson, Alf, fr.o.m. 1994-02-04 t.o.m. 1994-09-01
Expert : Schyberg, Staffan, fr.o.m. 1994-02-04 t.o.m. 1994-09-01
Expert : Åkesson, Klaes, fr.o.m. 1994-04-18 t.o.m. 1994-09-01
Sekreterare : Olsson, Stefan, fr.o.m. 1994-02-01 t.o.m. 1994-09-30

Rapporter

SOU 1994:124Varu- och personkontroll vid
EU:s yttre gräns.
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2019-10-10 av Sören Öman