Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Organisationskommittén (N 1993:09) för regionala utvecklingsbolag m.m.

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Organisationskommittén (N 1993:09) för regionala utvecklingsbolag m.m. [ Avslutad 1995 ]

Offentlig utredning under Näringsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Utredningsdirektiv för utredningen :

Dir. 1993:139 Regionala utvecklingsbolag m.m.

Medverkande i utredningen ( 14 st. ♀ 2 ♂ 12 ) :

Per-Ove Engelbrecht  []  ( Ordförande )
Göran Bernhoff  []  ( Ledamot )
Arne Johansson  []  ( Ledamot )
Leif Lindberg  []  ( Ledamot )
Ingrid Lindgren  []  ( Ledamot )
Bosse Ringholm  []  ( Ledamot )
Hans-Olof Franzén  []  ( Expert )
Lars Häggmark  []  ( Expert )
Claes Ihre  []  ( Expert )
Gunnar Fond  []  ( Expert )
Ulf Wetterberg  []  ( Expert )
Göran Ekström  []  ( Sekreterare )
Mathias Ternell  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Organisationskommittén (N 1993:09) för regionala utvecklingsbolag m.m.
Departement : Näringsdepartementet
Status : Avslutad 1995
Direktiv för se dir. 1993:139.
Medverkande :
Ordförande : Per-Ove Engelbrecht, departementsråd, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Ledamot : Göran Bernhoff, direktör, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Ledamot : Arne Johansson, direktör, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Ledamot : Leif Lindberg, direktör, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Ledamot : Ingrid Lindgren, landstingsråd, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Ledamot : Bosse Ringholm, landstingsråd, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Expert : Hans-Olof Franzén, direktör, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Expert : Lars Häggmark, kansliråd, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Expert : Claes Ihre, direktör, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Expert : Gunnar Fond, ekonom, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Expert : Ulf Wetterberg, direktör, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-12-03
Sekreterare : Göran Ekström, avdelningsdirektör, fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-02-14
Sekreterare : Mathias Ternell, sekreterare, fr.o.m. 1995-02-15 t.o.m. 1995-12-03
Cristina Eriksson, jur.kand., fr.o.m. 1994-01-10 t.o.m. 1995-02-14

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman