Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (M 1993:09) om uppdrag att utreda vissa frågor rörande beskattning m.m. av avfall

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (M 1993:09) om uppdrag att utreda vissa frågor rörande beskattning m.m. av avfall [ Avslutad 1994 ]

Offentlig utredning under Miljödepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1994:114 Avfallsfri framtid [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 9 st. ♀ 4 ♂ 5 ) :

Karl Lidgren  []  ( Ordförande )
Ethel Forsberg  []  ( Sakkunnig )
Gunilla Näsman  []  ( Sakkunnig )
Marianne Svanberg  []  ( Sakkunnig )
Claes Åkesson  []  ( Sakkunnig )
Mikael Backman  []  ( Sekreterare )
Thomas Lindhqvist  []  ( Sekreterare )
Lars Pelin  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (M 1993:09) om uppdrag att utreda vissa frågor rörande beskattning m.m. av avfall


Beteckning : M 1993:09
Departement : Miljödepartementet
Senast ändrad : 1995-02-23
Status : Avslutad 1994
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1993:68.
Lokal :
0

Sammansättning


Ordförande : Lidgren, Karl t.o.m. 1994-08-07
Sakkunnig : Forsberg, Ethel, fr.o.m. 1994-05-01 t.o.m. 1994-08-07
Sakkunnig : Näsman, Gunilla t.o.m. 1994-06-27
Sakkunnig : Svanberg, Marianne t.o.m. 1994-06-27
Sakkunnig : Åkesson, Claes, fr.o.m. 1993-09-14 t.o.m. 1994-04-30
Sekreterare : Backman, Mikael t.o.m. 1994-08-07
Sekreterare : Lindhqvist, Thomas t.o.m. 1994-08-07
Sekreterare : Pelin, Lars, fr.o.m. 1994-02-15 t.o.m. 1994-07-15
Wernersson, Kristina t.o.m. 1994-07-31

Rapporter

SOU 1994:114Avfallsfri framtid
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman