Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Utredningen (K 1992:06) med uppdrag att överväga vilka som bör utföra förarprövning m.m.

Offentlig utredning under Kommunikationsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Utredningen (K 1992:06) med uppdrag att överväga vilka som bör utföra förarprövning m.m. [ Avslutad 1993 ]

Offentlig utredning under Kommunikationsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkande av utredningen :

Omslaget till betänkandet
SOU 1993:34 Förarprövare [ pdf |Paragraftecken ]
Medverkande i utredningen ( 8 st. ♀ 3 ♂ 5 ) :

Elving Andersson  []  ( Sakkunnig )
Sten-Ove Sundström  []  ( Sakkunnig )
Per Björklund  []  ( Expert )
Christina Hasselberg  []  ( Expert )
Lena Rydén  []  ( Expert )
Sune Sandström  []  ( Expert )
Kjell Skoglund  []  ( Sekreterare )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Utredningen (K 1992:06) med uppdrag att överväga vilka som bör utföra förarprövning m.m.


Beteckning : K 1992:06
Departement : Kommunikationsdepartementet
Senast ändrad : 1994-05-05
Status : Avslutad 1993
Tillkallade enligt regeringens bemyndigande den:
Direktiv för se dir. 1992:112.
Lokal :
0

Sammansättning


Bohlin, Görel, fr.o.m. 1992-12-17 t.o.m. 1993-04-30
Sakkunnig : Andersson, Elving, fr.o.m. 1993-01-18 t.o.m. 1993-04-30
Sakkunnig : Sundström, Sten-Ove, fr.o.m. 1993-01-18 t.o.m. 1993-04-30
Expert : Björklund, Per, fr.o.m. 1993-01-18 t.o.m. 1993-04-30
Expert : Hasselberg, Christina, fr.o.m. 1993-01-01 t.o.m. 1993-04-30
Expert : Rydén, Lena, fr.o.m. 1993-01-18 t.o.m. 1993-04-30
Expert : Sandström, Sune, fr.o.m. 1993-01-18 t.o.m. 1993-04-30
Sekreterare : Skoglund, Kjell, fr.o.m. 1993-01-11 t.o.m. 1993-04-30

Rapporter

SOU 1993:34Förarprövare
Uppdraget är därmed slutfört.

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman