Hem: Teman: Offentliga utredningar:

Läroplanskommittén (U 1991:02)

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Gå direkt till :

:
Exempel : Prop. 1975/76:105 | Prop. 1923:12 | Bet. 2008/09:UbU19 | SOU 1993:32.
Finns inte förarbetet, kommer du till startsidan för att söka förarbeten.

Förarbeten till :

SFS :

Läroplanskommittén (U 1991:02) [ Avslutad 1993 ]

Offentlig utredning under Utbildningsdepartementet

Sören Öman har inte medverkat i denna utredning, men väl i många andra. » Utredningar med Sören Öman

Betänkanden av utredningen ( 2 st. ) :

Medverkande i utredningen ( 19 st. ♀ 8 ♂ 11 ) :

Ulf P. Lundgren  []  ( Ordförande )
Tor Ragnar Gerholm  []  ( Ledamot )
Boo Sjögren  []  ( Ledamot )
Kerstin Thoursie  []  ( Ledamot )
Steve Gårdare  []  ( Expert )
Lars Callert  []  ( Expert )
Peter Holmberg  []  ( Expert )
Barbro Karlsson  []  ( Expert )
Torsten Lundgren  []  ( Expert )
Marta Olsson  []  ( Expert )
Rune Thuresson  []  ( Expert )
Christer Wallentin  []  ( Expert )
Marika Östman  []  ( Expert )
Eva Goes  []  ( Ledamot )
Mats Björnsson  []  ( Sekreterare )
Margot Blom  []  ( Sekreterare )
Ingrid Carlgren  []  ( Sekreterare )
Berit Hörnqvist  []  ( Sekreterare )
Per Hageståhl  []  ( Expert )

Observera att flera personer kan ha samma namn och att stavningen av namnen kanske inte är helt perfekt.

Läroplanskommittén (U 1991:02)
Departement : Utbildningsdepartementet
Status : Avslutad 1993
Direktiv för se dir. 1991:9 och dir. 1991:117.
Utredningen har avgett :
SOU 1992:94 Skola för bildning Uppdraget är därmed slutfört.
Medverkande :
Ordförande : Ulf P. Lundgren, generaldirektör, fr.o.m. 1991-03-01 t.o.m. 1993-02-24
Ledamot : Tor Ragnar Gerholm, professor, fr.o.m. 1991-12-20 t.o.m. 1993-02-24
Ledamot : Boo Sjögren, departementsråd, fr.o.m. 1991-08-01 t.o.m. 1993-02-24
Ledamot : Kerstin Thoursie, departementsråd, fr.o.m. 1991-12-20 t.o.m. 1993-02-24
Expert : Steve Gårdare, lektor, fr.o.m. 1992-03-01
Expert : Lars Callert, utredningssekreterare, fr.o.m. 1991-06-06 t.o.m. 1993-02-24
Expert : Per Hagestål, studerande, fr.o.m. 1991-06-06 t.o.m. 1993-02-24
Expert : Peter Holmberg, sekreterare, fr.o.m. 1991-06-06 t.o.m. 1993-02-24
Expert : Barbro Karlsson, ombudsman, fr.o.m. 1991-06-06 t.o.m. 1993-02-24
Expert : Torsten Lundgren, bitr.direktör, fr.o.m. 1991-06-06 t.o.m. 1993-02-24
Expert : Marta Olsson, utredare, fr.o.m. 1991-06-06 t.o.m. 1993-02-24
Expert : Rune Thuresson, ingenjör, fr.o.m. 1991-06-06 t.o.m. 1993-02-24
Expert : Christer Wallentin, ombudsman, fr.o.m. 1991-06-06 t.o.m. 1993-02-24
Expert : Marika Östman, ordf. i Elevorganisationen, fr.o.m. 1991-06-06 t.o.m. 1993-02-24
Ledamot : Eva Goes, led. av riksdagen, fr.o.m. 1991-06-06 t.o.m. 1992-12-04
Sekreterare : Mats Björnsson, undervisningsråd, fr.o.m. 1991-10-01 t.o.m. 1993-01-20
Sekreterare : Margot Blom, departementssekreterare, fr.o.m. 1991-03-01 t.o.m. 1993-02-24
Sekreterare : Ingrid Carlgren, forskningsassistent, fr.o.m. 1992-07-01 t.o.m. 1993-12-31
Sekreterare : Berit Hörnqvist, studierektor, fr.o.m. 1991-10-15 t.o.m. 1993-01-20

Källa : Sveriges riksdag / Regeringskansliets rättsdatabaser

Senast uppdaterad 2020-01-22 av Sören Öman